Close

19/09/2022

Cullinan Belek Golf Resort Otel, Antalya

Metin ve Fotoğraflar: Mustafa Akkaya

Antalya Belek turizm merkezinde konumlanan, Akdeniz’e kıyısı olan Cullinan Belek, ayrıcalıklarıyla kapılarını 2022 yaz sezonunda ziyaretçilerine açtı. Aynı zamanda golf oteli olarak hizmet veren Cullinan Belek, sıra dışı eğlence mekanları ve çeşitli restoranları ile konuklarına farklı deneyimler sunuyor. 

Otelin bazı genel iç mekanlarını, ortak hacimleri, lobi, galeri boşluğu, iç ve dış restoranların aydınlatma tasarımını gerçekleştiren LINE, genel aydınlatma senaryosunda sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturmak amacıyla sıcak beyaz ışık olan 2700 Kelvin değerlerini tercih ederken aydınlatma tasarım konseptinin ana kurguları arasında yer alan mimari elemanların vurgusu ve farklı malzemeler ile ışığın etkileşimi, projenin birçok noktasında bütünsel ve algısal olarak fark yaratıyor.  Farklı fonksiyonlar ve günün farklı saatlerinde kullanım amacı çeşitliliği göz önünde bulundurularak, tüm aydınlatma sistemi kontrol edilebilir ve dim edilebilir şekilde planlandı. 

Cullinan Golf Resort Hotel’in iç mekan aydınlatma tasarım kararları verilirken dikkat edilen en önemli hususlardan birisi de lobi galeri boşluğunda yeterli aydınlık seviyesi sağlarken, kamaşma kontrolüne ve göz konforunun en üst seviyede tutulmasına dikkat edildi. Galeri boşluğu boyunca uzanan dekoratif sarkıt aydınlatma armatürü mimarinin parçası olmakla birlikte mekan içerisinde parıltı etkisi oluştururken tavanda bulunan ahşap lameller arasında gizlenmiş ikili dar açılı downlight armatürlerde uzak mesafeden dar açılı optikler sayesinde ışık atışı yaparak zeminde yeterli aydınlık seviyesi sağladı. 

Otelin dış mekanlarında bulunan farklı mimari dile sahip restoran tiplerinde ise mimari vurgular aydınlatma ile desteklenmiş ve endirekt şekilde yumuşak bir ışık efekti ile restoranların genel aydınlatması sağlandı.  Galapagos Club olarak adlandırılan ve dış mekan restoranlar arasında yer alan organik formlu mimari yapı ise kendisini dış cephe aydınlatması ile öne çıkarmakta olup, gün içerisinde snack bar, gece saatlerinde ise gece kulübü atmosferine girebilecek şekilde tasarlandı. Organik formu desteklemek üzerine mekan içerisinde bulunan farklı katmanlar ve basamaklarda yer alan gizli aydınlatmalar tüm organik formu vurgularken aynı zamanda zeminden yansıyan ışıklar ile mekanın genel aydınlatmasını sağlıyor.

Projeye katılanlar:

Aydınlatma tasarımı: LINE Lighting Design

Yapı sahibi:  Titanic Hotels Group

Mimari: Aybak Mimarlık

İç mimari (Odalar & Genel Hacimler): Artmim

Dış mekan restoranlar (Hasır,Sapore,Yamas,Galapagos Club) : Melek Düvenci Mimarlık 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir