Close

17/10/2016

Manhattan için bir Halo

manhattonNew York City ışık tacına kavuşuyor…

Proje olarak “The Halo”, Midtown Manhattan’daki uygulama yeri açısından son derece uygun ve yerinde. Eskimiş olan Penn İstasyonu’nun yenilenmesi ve bakımı için gelir kaynağı rolünü üstlenmesi, 21. yüzyılın talepkâr mimarisi için akıllı ve olumlu bir örnek olma açısından kentin görüntüsüne etkisi ile uyumlu. Kinetik simge, New York halkı ve turistlerin kullanımı ve eğlenmesine yönelik tasarlanmış. Şeffaf, hafif ve havadar görünümlü yüksek bina, 360 metre yükseklikle gökyüzüne doğru çıkacak ve çapı 140 metre olacak. Bina yaklaşık 17.000 ton paslanmaz çelikten yapılacak. Camla kaplı kule içine birbirine paralel olarak hareket eden 11 adet yuvarlak raylı tren hattı yerleştirilecek. Yapı, Londra’nın “Eye” olarak adlandırılan dönme dolabı veya Kopenhag kentindeki Tivoli gibi bir simge oluşturacak. Her bir halka kullanıcıların bekledikleri heyecanı karşılamak için farklı yoğunlukta çalıştırılacak. Kimi sinirleri hoplatacak şekilde kimi de sadece yukarıdan aşağısını izlemeyi sağlayacak şekilde işleyecek.

manhatton2“The Halo” uygulamasına entegre edilen halkalar dünyanın en büyük ve en hızlı hatları olacak. Şehri izleme seviyesi Londra’daki “Eye” dönme dolabının neredeyse üç katı yüksekliğinde olacak. Ve Free Fall Kulesi olarak bu tür kulelerin en yükseğinin iki katında olacak. Kulenin teknolojisi ve güvenliği 170’den fazla sürüş ile test edildi.

manhatton4“The Halo” şehrin en büyük ve en iyi görünen interaktif bilgi ekranı olarak hizmet verecek ve sürekli kentle ilgili gereken bilgiyi vermek üzere programlanacak.

Veriler, hem New York Belediyesi’nin Open Data Initiatives yazılımı üzerinden hem de akıllı telefon ve internet aplikasyonları üzerinden New Yorklular ile doğrudan etkileşimle aktarılacak. Ayrıca, hava durumu veya Madison Square Parkı’nın yakınında bulunan çok amaçlı stadyumda yapılan spor etkinliklerinin sonuçları paylaşılacak.

manhatton3Projeye katılanlar:

İşveren: Brooklyn Capital Partners
Mimari: AE Superlab; www.aesuperlab.com/halo
Yapı tekniği: Arup
Yapı tekniği/Halkalar: S&S Worldwide

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir