Close

19 July 2017

Işık bariyeri: Her şey sis ve ışık altında mı?

“Light Barrier” (ışık bariyeri) tasarımcı Eliot Woods ve Mimi Son’unun yarattığı algılarla oynayan bir ışık uygulaması. Uygulama ilk defa Rusya’nın Kaluga kentindeki Nikola-Lenivets Parkı’nda gerçekleştirilen New Media Night festivali kapsamında gösterilmişti. Işıkla, havada süzülürmüş görüntüsü veren üç boyutlu grafik objeler yaratılıyor. Bir sis duvarı içinde çakışan ışınlar, sonsuzca parlayan, kalibre edilmiş milyonlarca noktacık dizileri ile oluşuyor. Ortaya üç boyutlu şekiller (üçgenler, daireler) çıkıyor. Çakışan ışın sayısı arttıkça üç boyutlu efekt de yoğunlaşıyor.

Peki tüm bunlar nasıl oluyor? Bir dizi projektör, çoğu eğimli aynanın üzerine 45 derece açı ile yerleştirilmiş. Işık aynalar üzerinden birçok yöne yansıyor. Her yansıyan piksel mekânda kendi yolunu çiziyor. Hepsi birlikte büyük bir ışık alanı görüntüsü oluşturuyor. Uygulama, ışığın yatay konumda izleyiciler yönünde yansıma yapacak şekilde yönlendirildi. Işık ve mekânın büyüsü, sisten oluşan bir duvarda en ince ayrıntısına kadar belirgin şekillere dönüşüyor…

Projeye katılanlar:

Uygulama sanatçısı: Mimi Son&Elliot Woods
Fotoğraflar: Alexander Delovoy ve Tom Higham

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *