Close

29/10/2016

Soğan Kabuğu: Rahatlatıcı bir şaşırtma!

sogankabuguPerspektif Haritalaması-Işık ve seslerden oluşan mekânlar…

Fransız resim sanatçısı Olivier Ratsi’nin “Onion Skin” adlı uygulaması, hipnotize edici sesli ve görsel bir ışık sanatı enstalasyonu. Uygulamanın kalbini perspektif ve anamorfozlar oluşuruyor. İzleyici, ışık uygulamasına doğru bir açıda bakar konumda ise bir anda iki boyutlu şekiller üç boyutlu hale geliyor ve bir mekânı tanımlıyor. Müzisyen Thomas Vaquié’nin tınılarını yayınlayan çok kanallı bir ton sistemi uygulamanın fiziksel boyutunu öne çıkartıyor.

sogankabugu2Öne çıkan projeksiyon kombinasyonunda izleyicinin algıları ile oynanıyor. Işık ile yepyeni bir boyut illüzyonu oluşuyor. Uygulamanın temelini birbirine dikdörtgen açıda konumlandırılmış olan iki adet 6,67×3,75 m büyüklüğündeki duvarlar oluşturuyor. Bu duvarlara, gösterimi 14 dakika süren geometrik biçimler yansıtılıyor.

sogankabugu3Olivier Ratsi projesi ve teknik çalışmalarına 2005 ile 2007 yılları arasında başladı. Geliştirme sürecindeki en büyük zorluk, sadece estetik değil, güçlü bir görsel bağlantının da oluşturulmasıydı. Böylece izleyici ve uygulama arasında bir köprü etkisi oluşturulacaktı. Ortaya çıkan, izleyicinin ışıktan ve sesten oluşan etkileyici ve zor anlaşılır görsel bir ortama daldırılması oldu.

www.ratsi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir