Close

03/10/2017

Aldatacak kadar gerçek

San Antonio Havalimanı’ndaki sanat enstalasyonu: “Plexus c18”

Gözlerimiz “kamaşıyor”. Çoğunlukla gözümüz ışığın bembeyaz olduğu bilgisini verir. Işık hakkında çok bilgisi olmayanlar ışık rengi beyaz, tüm görebildiğimiz tayf renklerinin, yani kırmızıdan mora kadar olan tüm renklerin toplamı olduğunu bilmelidir. Işığın türüne göre değişebilir. Bu nedenle, ışık kendi özelliklerine ayrıştırıldığında çok daha güzel bir etki yaratır.

Sanatçı Gabriel Dawe, “Plexus c18” enstalasyonu ile bunu yapıyor. Ancak, ilk bakışta görülenden farklı olarak. Çünkü burada ışık gerçekten sadece prizmalar veya parçacıklar ile ayrıştırılmıyor, bunun yapılış süreci de ustaca işleniyor. San Antonio havalimanının bir salonunda tavandan duvara bağlanmış yaklaşık 140 km uzunlukta renkli iplerden bir sanat eseri oluşturulmuş. Kromatik olarak öyle tasarlanmış (toplam 19 renk) ve dar örülmüş ki, ipler görünür hale getirilmiş renkli ışınlar gibi algılanıyor. Bu alandan geçen binlerce insana ışığın özelliği hatırlatılıyor. Aslında bunlar ışıktan yapılmış bir enstalasyon değil ama iyi bir taklidi. Gökkuşağının uyumlu renk geçişleri büyüleyici, eser şekli, renkleri ile mekânın mimarisini öne çıkartıyor ve özel bir ortam yaratıyor.

Baktığımızda, en azından fotoğraflara baktığımızda gözlerimiz bize ikinci bir oyun oynuyor: Bina bilgisayar animasyonu gibi duruyor. Bu da iplerden ve renk akışlarından oluşan dar ağ ile ortaya çıkan bir optik yanılsama.

Projeye katılanlar:
Tasarım: Gabriel Dawe; www.gabrieldawe.com
İş birliği: Blue Star Contemporary (BSC), City of San Antonio’s Department of Arts & Culture’s (DA&C), Public Art San Antonio (PASA) Division und San Antonio International Airport (SAT)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir