Close

26 September 2017

Çerçeve dışına taşma

“teamLab: Sınırları aşma”: Sınırsız bir sergi

teamLab tasarımcıları, her biri ebadı, şekli, rengi, işlevi, etkileşim veya etki olanakları açısından eşsiz olan sekiz enstalasyonunu tek bir sergide bir araya getirmeyi başardı. Hem de farklılıklarına rağmen üç sergi alanı içinde olağanüstü bir şekilde birlikte barınabiliyorlar. En önemli bağlantı parçası “dijital teknoloji” oldu. Bu sayede, tüm sanat eserleri arasında bulunan fiziksel ve tasarımsal sınırlar aşıldı. Sembolik anlamda bir eser düşünülen çerçevesinden çıktı ve uyumlu şekilde bir başkasının yerini aldı. Sekiz eserin ve sergi alanlarının arasındaki asıl sınırlar ortadan kalktı ve etkileşim ziyaretçiye geçti. Örneğin, ziyaretçi kendisini sanal, tepkilere göre harekete geçen bir şelale projeksiyonunda buldu. Projeksiyon için hem duvar hem de zemin mekânın en büyük alanını kapsıyordu. Simüle edilen, hareket eden, ışıldayan dalgalardan oluşan bir tabloya bakıyordu veya ziyaretçinin varlığı ve hareketi ile üçüncü renkli bir sanat eserinde çiçekler açıyordu.

teamLab “Transcending Boundaries” adlı çalışması ile ilham verici bir sergi yarattı. Burada dijital teknolojinin ışığa, renklerine, gölgelerine nasıl ihtiyaç duyduğu ve birbirine olan bağlantısı gösteriliyor. Böylece ışık uyum oluşturuyor, bağlıyor ve ortam yaratıyor. teamLab çalışmasının (“ultra subjective space and digitalart”) yaratıcı ve teknik ağırlık noktalarını doğrudan görünür yapan bir sergi. Ziyaretçi, sergilerin ve sanat eserlerinin çağa uygun olarak nasıl değiştirilebildiğini ve insanın bu olayda etkileşime nasıl davet edildiğini gördü. Görünen o ki, gelecekte daha başka sınırlar da aşılacak…

Projeye katılanlar:
Tasarım:teamLab; www.team-lab.net
Sergi sayfası: www.pacelondon.team-lab.net

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *