Close

21/02/2017

İngiltere’nin Londra kentinde yer alan Doğa Tarihi Müzesi’nde “Our Spectral Vision” adlı tayf güzelliği

Isaac Newton’un 17. yüzyılda yaptığı deneylerden beri beyaz ışığın farklı renklerdeki ışıktan meydana geldiği biliniyor. Polikromatik olarak adlandırılan, eskiden dalga görüntüsü olarak kabul edilen ışık, birçok farklı dalga boyunun karışımından oluşuyor. Bir prizma yardımı ile, Newton zamanında bu şekilde kanıtlamıştı, polikromatik ışık-örneğin gün ışığı- kendi tayf renklerine ayrılabiliyor. Çünkü dalgalar camın içinden geçerek farklı şekilde kırılıyor ve başka bir açı ile prizmadan çıkıyor. Tüm bu renkli parçalar aynı şekilde bir araya getirilebiliyor. Teorinin ana fikri bu şekilde.

Uygulamada ve teknik olarak gösterildiğinde ışık, tayf ve optiğin temel işleyişi etkileyici bir renkli ışık oyunu. İşte bu nedenle İngiliz sanatçı Liz West “Our Spectral Vision” adlı enstalasyonunda ışık tayfını bizler için görünür hale getirdi. Enstalasyonu ile bize, ışık ile insanın ilişkisi ve renk anlayışımızı hatırlatıyor.

İngiltere’nin Londra kentinde bulunan Doğa Tarihi Müzesi’nde yer alan “Colour and Vision: Through the Eyes of Nature” adlı sergi için hazırlanan enstalasyon; gökkuşağı renkleri ile oynuyor. Duvara monte edilen yedi adet objenin içinden üçlü beyaz düz LED’ler ışık veriyor. Bunların etrafı prizma şeklinde sarılmış. Duvara monte edilen kısmına bir ayna yerleştirilmiş. İki adet güçlendirilmiş dikroitik camdan oluşan, mekâna doğru çıkıntı yapan alanlar ise renk efektli camlardan oluşuyor. Cam duvarlar farklı renklerde ve sağdan sola doğru tayf diziliminde yerleştirilmiş.

Yedi obje için toplam 14 cam duvar ve böylece 14 renk kullanılmış. Genel olarak magenta’dan maviye, yeşile ve sarıdan kırmızıya geçiş yapan renkler. Özel olarak üretilen cam; aydınlatma, dış koşullar, arka plan veya bakış açısına göre kendi rengini değiştirme özelliğine sahip. Burada oluşan ışık saçılımı ise objeye ve cam duvara göre değişiklik gösteriyor.

Müzedeki deneyim, izleyicinin görsel algılarını harekete geçiren atmosferik bir illüzyondu. Enstalasyon çalışması için Liz West, özellikle Isaac Newton’un çalışmalarından ilham aldı ve onun deneylerini yorumladı. Ayrıca, çalışmanın başlarında müzede sergilenen veya arşivlenen kuş, böcek ve diğer hayvanların desenlerini, renklerini izledi. Bunların ışığın girişine göre hangi renkler aldığını gözlemledi. Sanatçının teknik ve modern tasarımlı ışık enstalasyonu renk dünyasının doğal köklerindeki benzeşimlere dayanıyor. Ayrıca müzede sergilenen diğer eserlere renkleri ve doğa bağlamındaki görüntüsü ile entegre oluyor.

Projeye katılanlar:

Liz West; www.liz-west.com
Fotoğraflar: Jim Stephenson

Uygulanan ürünler:

LED lambalar: LED Linear
Dikroik cam: Prinz Optics

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir