Close

16/02/2018

Dünyalar arasında… Bir geçit görüntüsü: Kanada’nın Montreal kentinde “Passage” adlı enstalasyon

16Hayattan ölüme geçişi şimdiden hayal etmek tamamen gereksiz. Yaşarken bunun nasıl bir duygu olabileceğini hiç anlamayacağız. Ayrıca, böyle bir şeyin hayali tamamen doğduğumuz inanca, kültüre veya köklerimizin bulunduğu yere ve diğer şeylere bağlı. Yine de insanoğlu yüz yıllardır ölüm süreci, ölümden sonra yepyeni bir hayata geçişi konusunda hayaller kuruyor ve aklında resimler oluşturuyor. Çoğu zaman bu geçiş esnasında muhteşem, pırıltılı bir ışıktan bahsediliyor. Bu ışık “Passage” enstalasyonunda deneyimlenen gibi olabilir mi?

20 adet ışık çemberi, sesler ve uzun bir yol. Ziyaretçiler burada transa geçiyorlar. Sanatçı Serge Maheu yılın başında Montreal kentinde gerçekleştirilen “Illuminart 2017” kapsamında insanı sarmalayan, etkileşimli ve derin düşüncelere sevk eden bir sanat eseri yarattı.

Tünelin içinden geçenler enstalasyonun bıraktığı etkiye ve de kendi ruh durumuna göre derinlemesine, keyif verici bir şeyler hissetti. Ana fikir “Passage” kelimesine dayanıyordu. Bir şeyin arasından geçmek, bir boyuttan veya bir durumdan diğerine doğru yol almak. Sanat eseri, herhangi bir kaygıya yer vermeden yaşam ile ölüm arasındaki gizemli anlara referans oldu ve bu duyguları “görünür” ve “deneyimlenebilir” hale getirmek için en başta ışığı kullandı. Aslında bu tür süreci hayal edemiyoruz. Kısa bir süreliğine ölüp tekrar canlanmış olan kişilerin anlattıkları da hayal edememe durumumuzu değiştirmiyor. Ancak, ruhumuzun veya canımızın boyutlar arası dolaştığını tahmin edebiliyoruz. İşte o noktada bize ışığın eşlik ettiğini, bizi kolladığını ve rahatlattığını düşünüyoruz. Netice olarak ışık, dünyaya geldiğimiz ilk andan son günümüze kadar yaşantımızın ritmini tanımlıyor.

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: Illuminart
Proje yönetimi: Serge Maheu;
www.sergemaheu.com; (konsept, tasarım, programlama, ses prodüksiyonu)
Üretim ve montaj: Serge Maheu ve Félix Ménard, Christelle Deforceville, Stéphane Maheu işbirliğinde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir