Close

21/02/2018

Ağ yapısında etkileşim; ABD’nin New York şehrinde Jenny Sabin’in “Lumen” enstalasyonu

Görüntü olarak Jenny Sabin’in yeni enstalasyonu, sihirli ve yoğun bir mangrov ormanını anımsatabilir. Bina, yoğun bir renklilik içinde. Renkler etkileyici ışık sahneleri oluşturuyor, esnek bileşenlerin hareketi ve de güneşin konumuna göre sürekli değişiyor. Bina içinde kendine özgü sade bir iklim var. Sanatçının, modern sanatlar müzesi “Museum of Modern Art (MoMA)”ın bir programı için yaklaşık 1000 km’lik geri dönüşümlü kumaştan tasarladığı ağ, suni ormanın yoğun, iç içe girmiş yaprak dokusunu oluşturuyor.

Aşağı doğru sarkan birçok kumaş parçası bir çiçeği ve zemine yerleştirilen sütunlar, ağaçların gövdesini andırıyor. “Lumen” enstalasyonu, güneşe dayanıklı fiber liflerinden makine ile örülmüş bir sanat eseri. Gün içinde güneşin ultra viyole ışınlarına tepki vererek rengini değiştiriyor, fiber lifler ışığı alıyor ve karanlıkla birlikte dışarı veriyor. Son olarak anlatılan işlem enstalasyona ilave edilen 18 adet RGBAW+UV Ledleri ile sağlanıyor. Bunlar ışıldayan, canlı dinamik ortamı da yaratıyor. LEDler bir taraftan tek renkte üç adet “ağaç gövdesini” aydınlatırken diğer taraftan yapının derinliğini, kurulumun tamamını ve yüzeyini ortaya çıkartıyor. Bunun dışında Focus Lighting firmasının aydınlatma tasarımcıları UV ışınlarından zaman zaman oynatılabilecek bir ışık dizini programladılar. Amber ve mavi renkte ışık veren LEDler enstalasyonun çeşitli “orman” ögelerine dağıtılarak yerleştirildi.

“Lumen” enstalasyonu, uygulanan malzeme ve malzemelerin özelliği ile alışılmadık olanaklar sunuyor. Güneşle harekete geçen ve sonradan ışık vermeye devam eden kumaşlar ile, güneş ışınları ve suni LED ışıkları, renkler, haptik ve de yapılar arasında mucizevi ve yine de deneyimlenebilir. Bu şekilde son derece dinamik ve birbirine geçmiş bir etkileşim ortamı yaratıldı. Gün içinde görülebilen tüm renkler güneş ile oluşuyor. Gece ise bu etki yavaş yavaş azalıyor ve suni ışık kaynaklarına geçiş yapılarak malzeme ile ilgili yakın bağ korunuyor. Günün saatine bağlı olarak enstalasyon farklı algılanıyor, çünkü “Lumen” de tepkilere göre davranıyor.

Projeye katılanlar:
Mimari: Jenny Sabin und Team; www.jennysabin.com/lumen
Aydınlatma tasarımı: Focus Lighting – Juan Pablo Lira, Hilary Manners, Brian Fortin
Uygulanan Ürünler: Elation Professional, SIXPAR 200IP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir