Close

09/02/2018

Ziyaretçileri dalga çarptı; Danimarka’nın Kopenhag kentinde “The Wave” enstalasyonu

Danimarka’nın Kopenhag şehri halkı kış aylarında çok az gün ışığı görüyor. Hiç doğru dürüst aydınlık bir gün olmuyor. Danimarka’nın başkentinde Şubat ayında gerçekleştirilen Buz Festivali, karanlığı bol olan günlerin etkisini ışık ve sesli enstalasyonlar ile gidermeye çalışıyor.

Bu yıl, festivalin etkileşimli enstalasyonlarından biri “The Wave” oldu. Ziyaretçilerin hareketleri olmasaydı, şehrin en sevilen kültür ortamları ve etkinlik mekânlarının bulunduğu, limanın ucunda yer alan halka açık “Ofelia Plads” meydanına uygulanan eser, ışık ve sesli dalgalar oluşturmada o kadar başarılı olamayacaktı.

“The Wave” enstalasyonunda da ziyaretçiler, eserin etkileşime geçmesi için arasından geçiyor. Burada çemberler veya kapalı bir tünel yok. İçlerine birçok sensor yerleştirilen ve bambaşka bir deneyim sunan üçgenler, enstalasyonun parçaları. Üçgenlerin kenarlarındaki ışıklar yanıp sönerek içe doğru bir ışık veriyor. Üçgenlerin arasından geçen ziyaretçiler ile birlikte bu ışık, rengi ve programın sekansı değişiyor. Ziyaretçiler ile birlikte ve profesyonelce programlanmış sesler eşliğinde ışık önden arkaya doğru geçiş yapıyor. Işık, çalan tonlara uygun bir ortam yaratacak şekilde tasarlanmış.

“The Wave” enstalasyonu İskandinavya’nın karanlık kış aylarına bol ışıklı, insanı dışarı çıkmaya heveslendiren, davetkar, sessizliği delen ve etkileşimli bir kontrast sunuyor. Öyle bir kontrast ki sadece ışık, ses ve insan üçgeninde ortaya çıkıyor.

Projeye katılanlar:
Tasarım: Vertigo; www.vertigo.obscura.dk
Ses tasarımı: Peter Albrechtsen, We Like We, Solbrud, Rune Rask (Suspekt)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir