Close

07 February 2018

Kinetik ve sesli görüntü: Fransa’nın Lyon kentinde ışık festivali kapsamında gerçekleştirilen “Deep Web” enstalasyonu

Lazer tekniği son derece yoğun, hedefe odaklı ve tutarlı bir ışığın kaynağıdır. Lazer cihazları, ışık parçacıklarını içlerinde ve atomlar aracılığı ile açığa çıkartırlar. Bunlar kümeler şeklinde aynalar üzerinden ve monokromatik ışık hüzmesi olarak dışarı çıkar. Her bir ışık parçacığının aynı titreşimi ile lazerin tipik noktasal yoğunluğu ve yüksek enerjisi oluşur. Basit bir şekilde ifade edilecek olursa, bu enerji bir lazer ışını gibi sonsuza kadar gidebilir. Ancak, “Deep Web” enstalasyonu için sanatçılar aksini yapma kararı aldılar. Sanat eserlerinin yoğun lazer ışınlarının karşısına ışık topları şeklinde bir son nokta oluşturdular ve böylece enstalasyonun kendi içindeki hareket ile hipnotize edici, ışık veren bir yapı yarattılar. Toplam 175 adet top, motorlu bir vinç ile bir konstrüksiyonun üzerine asılmış. Hepsi bilgisayar üzerinden kumanda edilebiliyor. Toplarla oluşturulan sistem, aşağı yukarı hareket edebildiği gibi, müzik parçalarına belli bir koreografi eşliğinde uyuyor ve senkronize oluyor. Her top tek başına, diğerleri ile birlikte veya grup olarak hareket ettirilebiliyor.

12 adet yüksek performanslı lazer sistemi topların dışarıdan görüntüsünü kontrol etti. Topların asılı olduğu kafes sisteminin kinetiği, renkli lazer ışıkları ve de bunlara eşlik eden müzik, birlikte bir vektör çizimini andıran dans eden, üç boyutlu ışıklı bir tabloyu andırıyor. Bu sesli görsel enstalasyonun cazibesi ve çevrede oluşturduğu etkisi statik fotoğraflar yerine daha çok video görüntüleri ile anlaşılabiliyor. En iyisi tabii ki doğrudan canlı izlemek. Ne yazık ki “Deep Web” kendisini sadece geçen sene Lyon şehrinde gerçekleştirilen Işık Festivali’nde gösterebildi.

Projeye katılanlar:
Tasarım: WhiteVoid – Christopher Bauder (Işık sanatçısı); www.whitevoid.com
Ses: Robert Henke (Besteci/Müzisyen)
Teknik: LaserAnimation Sollinger, Kinetic Lights
Uygulanan Ürünler: Spheres, Winch LED – KineticLights; www.kinetic-lights.com

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *