Close

03/05/2018

İsveç’in Stockholm kentinde bir metro istasyonunda ışık sanatı enstalasyonu

Yaşam için bir metafor

Stockholm’deki yer altı metrosu 110 km uzunluğu ile artık dünyanın en uzun sanat sergisi olarak kabul ediliyor. Bu hattı kullananlar, 1950’li yıllardan çağdaş sanat denemelerine kadar uzanan sanat eserlerinden oluşan heyecan verici bir zaman gezisine çıkmış oluyorlar. Yıllar içinde Stockholm’ün 100 yer altı metro istasyonunun 90’nından fazlasında 150’nin üzerinde sanatçının heykeli, mozaikleri, resim tabloları ve enstalasyonları sergilendi.

En yeni proje Citybanan (Stockholm City Line) metro istasyonunda yer alıyor. Citybanan, Stockholm şehir merkezinin altında çalışan iş trafiğine yönelik kullanılan yeni bir tren tüneli. Şimdi, bu istasyona, 400 m neon benzeri sıcak beyaz LED ışık hatlarından oluşan “Life Line” adlı sanat eseri yerleştiriliyor. Eser, hareketliliği yoğun olan yerin altındaki metro istasyonunda kent yaşamının nabzını tutuyor.

Sanatçı, bu eserinde 2012 yazında doğan oğlunun doğum sürecinden esinlenmiş. Doğum öncesi sancılarda çocuğun nabız atışlarını simgelemeyi istemiş. Nabız atışlarını temsil eden ışıklı hatlar yaşam için bir metafor oluşturuyor. “Life Line”, 32 adet ışık ile çizilmiş hatlardan oluşan ve yerine uygun olarak tasarlanan bir eser. Enstalasyonun büyüklüğü nedeniyle bu ışık sanatı aynı zamanda çevre aydınlatmasının bir parçası olarak işlev görüyor.

Projeye katılanlar:
Mimari: Fojab Arkitekter, Edvin Bylander
Sanatçı: David Svensson
Fotoğraflar: Hans Ekestang

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir