Close

01 May 2018

Paris 2024 Olimpiyat alanına dönüştürülüyor

Hırslı planlara onay

Konsept, Paris’i olimpiyat ve paralimpik oyunları için görülmeye değer bir kulis olarak görüyor. Oyunların; tarihi binaları, sokakları ve şehrin Champs Élysées ve Seine nehri gibi önemli noktaları ve de arka planda Eyfel kulesinin ayağındaki beach voleybol sahaları ile Fransa’nın başkentinin tam ortasında gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Unutulmaz bir deneyim yaratmak için oyunlar, Paris’in tarihi ve kimliği ve de dünyaca ünlü “Tour de France” spor etkinliğinin final organizasyonuna ev sahibi olarak büyük şehrin deneyimlerine dayanarak gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda spor etkinliklerinin hem yeni hem de geçici etkinlik alanları ve spor tesislerinin mimarisi ile kentin görüntüsüne efektif ve anlamlı bir şekilde entegre edilmesi hedefleniyor. Aynı zamanda, “Paris 2024” olimpiyatlarının bugüne kadar yapılmış olan en kalıcı Olimpiyat Oyunları olma olgusunu desteklemesi isteniyor. Bu kapsamda Populous ve Egis mimarlık ve tasarım ofisi, danışmanlık şirketi ISC (Ingénierie Sportive et Culturelle) ile birlikte çalışarak mevcut etkinlik mekânlarının, Olimpiyat ve Parolimpiyat organizasyonlarının ölçülerine uymasını ve ihtiyaçlarını karşılamasını sağladılar. Konsept tanıtımı gece görüntüleri üzerinden yapıldı. En önemlisi ise projenin gerçekleşmesinde ışık baş faktör.

Projeye katılanlar:
Mimari: Populous Mimarlık ve Egis Mimarlık iş birliğinde; www.populous.com, www.egis-group.com
Fotoğraf: Paris 2024 GIP

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *