Close

16/05/2018

Paris trafiği bir ışık enstalasyonu için veri kaynağı olarak hizmet ediyor

Tepkisel – Uyarılara tepki

Enstalasyonun devreye girişini tetikleyen kaynak ve tepki gösteren ışık enstalasyonu arasında kalın bir asfalt tavan, ağır köprü ögeleri ve sağlam metal bağlantı kirişleri bulunuyor. Yukarıda Boulevard Périphérique olarak adlandırılan Paris’in en büyük çevre yolu üzerinden gece gündüz altı şerit trafik işliyor. Yolun hemen altında ise Paris’in fuar alanının iki büyük salonu arasındaki dar bir geçit yer alıyor.

Birçok firmanın katıldığı bu projenin arkasındaki sistem son derece zekice tasarlanmış. Monte edilen iki IP kamerası sürekli olarak trafiği kaydediyor. Kaydedilen veriler yine akıllı bir yazılım ile bir servera alınıyor. Server üzerinde her iki trafik yönünün hızları ve trafik yoğunluğu analiz ediliyor ve buradan çıkan veriler ile oluşturulan dinamik gerçek zamanlı ışık desenleri köprü tavanına monte edilen lambalar üzerinden gösteriliyor. Proje için özel olarak geliştirilen yazılım kendi kendine öğrenebilen bir algoritmaya sahip. Yazılım bu şekilde araç türünü, konumunu ve hızını efektif olarak tespit ediyor ve hesaplamaya alıyor. Bu işlem için önceden trafiğin video kayıtları yapıldı ve binlerce resim hesaplamalar için baz oluşturdu. Sensörler, kameralar, server, internet ağı ve de toplanan tüm bilgiler, büyük şehrin yaşamının bir tür parçasını teşkil eden, gerçek zamanlı trafik durumunu gösteren ritmik ve renkli ışıklar oluşturuyor.

Her bir şerit için hemen şeridin alt kısmına denk gelecek şekilde birbirine paralel iki adet düz medya armatürü monte edilmiş. Kuzey tarafında magenta renginde ışık noktacıkları ve güney tarafında turuncu renkte ışık noktacıkları görülüyor.

Proje çok yüksek teknik zekâ ve etkileşime sahip ve modern ışık enstalasyonlarının bundan ne kadar faydalanabileceğini gözler önüne seriyor.

Üst alanda, klasik kent trafik hareketinin tetiklediği akıllı bir sensör sistemi aracılığı ile kaydedilen veriler bir aşağı katta doğrudan geçici ışık sekanslarına dönüştürülüyor. Trafik yoğunlaştıkça aşağıdaki ışık daha canlanıyor. Üstüne üstlük sıradan bir işlemmiş gibi bir köprü alt geçidi, ziyaret edilmesi ve izlenmesi gereken değerli bir alana dönüşüyor.

Projeye katılanlar:
İşveren: Viparis
Aydınlatma tasarımı: Seulsoleil; www.seulsoleil.fr
Etkileşimli ögeler: Visible; www.visible.si
Aydınlatma kumanda sistemi: LightAct
Armatürler: Traxon
Lojistik/Yerinde destek: Epic Lighting; www.epic-lighting.com
Fotoğraflar: Visible, Seulsoleil; www.vimeo.com/216493262
Uygulanan Ürünler: 126 x Traxon Media Tubes, 6 x Traxon e:cue Video Micro Converters, 1 x reActor X1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir