Close

14/02/2020

Mekâna özgü, ışık ve ses enstalasyonu; “Murmuration”

Murmuration, Scottsdale Çağdaş Sanat Müzesi’nin dış tarafında asılı duran ve dinamik bir görsel-işitsel deneyim yaratmak için dijital süreçler, ışık ve ses kullanan, mekâna özgü bir sanat eseri. 

Çalışma, ışık ve ses kaynakları içeren 700’den fazla küreyi birbirine bağlayan ağa bağlı veri sistemleri kullanıyor ve binanın etrafında dönen duyarlı bir veri yığını oluşturuyor: canlı veri girdabı. Özerk birimler bir dizi sanal veri mırıltısı oluşturmak için çevrelerine tepki veriyor.

Eser, yirmi dört saatlik döngüsü boyunca üç aşamadan geçiyor.

Gündüzleri Murmuration, eserin etrafında uçuşan bir dizi yerel ve kurgusal kuşla, dijital mırıltılarla mekânlaştırılan, harmonik bir işitsel deneyim sunuyor.

Alacakaranlık ve şafak vakti, mırıldanma hayat bulmaya başlarken çalışma, dinamik bir ışık, uyum ve uyumsuzluk gösterisine dönüşerek yapı çevresinde akan akortsal ışık ve ses dalgaları yaratıyor.

Geceleri Murmuration, görsel olarak, bastırılmış enerjinin hassas dalgacıklarının eşlik ettiği daha sakin ve hassas bir dalgalanan renk döngüsüne geçiyor.

Bu dijital güçler ekosistemi, birlikte, çalışmanın etrafındaki fiziksel alanı dönüştürerek çalışmaya sanal bir görünüm katıyor.

murmuration [mur-muh-rey-shuh n]:

isim

1. Gökyüzünde dinamik oluşumlar yaratarak hep birlikte dönen ve çullanan binlerce sığırcıktan oluşan kitle.

2. Ayrıca mırıldanma seslerinin ifadesi.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Scottsdale Çağdaş Sanat Müzesi

Tasarım: Squidsoup (www.squidsoup.org)

Ses tasarımı: Ollie Brown ve Squidsoup, Garth Paine ve ASU öğrencileri

Küratör: Julie Ganas

Finansör: Scottsdale Şehri ve Kickstarter

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/murmuration-by-squidsoup-a-site-specific-light-and-sound-installation/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir