Close

12/03/2019

Aydınlatılmış Nehir (Illuminated River); dünyanın en uzun sanat enstalasyonu

Amerikalı sanatçı Leo Villareal ve Lifschutz Davidson Sandilands (LDS) tarafından yaratılan Aydınlatılmış Nehir (Illuminated River), Batı Londra’daki Albert Köprüsü’nden şehirdeki Tower Bridge’e kadar 15’e yakın Londra köprüsünü aydınlatacak ve onları tek bir sanat eseri olarak birleştirip başkent boyunca heykelsi ve sembolik bir bağlantı olarak tanımlayacak.

Şehrin tarihi ve endüstriyel mirasında önemli bir role sahip Londra köprülerinin mimarisi ile birlikte Aydınlatılmış Nehir, Thames üzerindeki köprülerin, nehrin güney ve kuzey yakalarındaki toplulukları birleştiren merkezi rolüne bir saygı duruşu olacak. Kente ait bu muhteşem simgelerin eşsiz karakterini ve mimarisini de anıp bunları şehrin yenilenmiş kentsel alanları olarak tanımlayacak.

Bu önemli sanatsal ve mimari çalışma, geceleri kamusal alanı zenginleştirecek ve nehir kenarında yeni eğlence ve keşif fırsatları yaratacak. İlk dört köprü -London, Cannon Street, Southwark ve Millennium- 2019 yazında aydınlatılacak. Tamamlandığında dünyanın en uzun kamusal sanat enstalasyonu olacak.

Plan, nehir kenarı ve çevresindeki 50’den fazla organizasyonla danışma ve işbirliği içinde geliştirildi; bunların arasında Port of London Authority, Historic England, Cross River Partnership, yedi yerel kurum (City of London, Tower Hamlets, Westminster, Southwark, RBKC, Lambeth, Wandsworth) da var. Bu kurumlardan, 29 planlama yetkisi ve 18 inşaat izni alındı.

Liftschutz Davidson Sandilands ve Leo Villareal arasındaki işbirliği, bu projenin büyüklüğünü kanıtlıyor. LDS’nin yenilikçi tasarım alanındaki bilinen itibarı ve ikonik Londra yapılarını yaratıcı bir şekilde adaptasyonu sayesinde Villareal’ın sanatsal vizyonunu hayata geçirebilmiş olacaklar.

Haber kaynağı: https://www.dexigner.com/news/31833

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir