Close

09/09/2019

Berlin Teknik Üniversitesi kafeterya, Almanya

Servis için kullanılan ürünler üzerinde kahve damlası herkesi kızdırabilir. Ancak tavanda ışık damlaları güzel görünür.

Berlin Teknik Üniversitesi’nin bir grup mimarlık öğrencisi, Mimar Susanne Hoffman liderliğinde Berlin Teknik Üniversitesi’nin ana binasında yer alan kafeterya için tasarım yaptılar.

Tavanın tasarımı sekiz damla biçimli parlayan kumaş öğelerden oluşuyor. Bu öğeler hem mekanın temel aydınlatmasını hem de masaların doğrudan aydınlatılmasını sağlıyor. Işık damlasının biçimi, çekim gücüne hassas dokunun güç akışı ile oluşuyor. Alt kenarına beyaz hafif şeffaf bir suni çim geçirilmiş, hem ışığı yayıyor hem de mekan içindeki akustiği düzenliyor.

Işık damlalarının rengi sezona göre değişiyor. Dışarıdaki ısı arttıkça, ışık rengi soğuklaşıyor ve dışarısı soğuk olduğunda kafetaryanın içini sıcak ışık renkleri kaplıyor. Kış aylarında sıcak kırmızı ve portakal renkleri hakim ve öğeler ateş damlaları etkisi yaratıyorlar. Yaz aylarında ise soğuk bir mavi yeşil ışık ile serinletiyor, gökyüzü renklerini andırıyorlar.

Bahar ve sonbaharda renkler karışıyor. Özel bir ışık kumanda sistemi ile mekandaki aydınlık oranı günün saatine göre ayarlanabiliyor. Işık damlalarının en alt seviyesine yerleştirilen lambalar tamamen masaların üzerine doğru yönlendirilmiş ve yine gün ışığı sensörleri ile kumanda ediliyor.

Mimari: www.baupiloten.com

Fotoğraflar: www.janbitter.de

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir