Close

06 January 2017

Büyüleyici ışık-ses-renk efektleri: Kanada’nın Montreal kentinde Prismatica

Işık sanatı uygulaması “Prismatica”da elli adet kiroitik, sağa sola çevrilebilir prizması, Kanada’nın Montreal kentinin doğuda kalan bölgesi “Quartier des Spectacles”i, bir ışık deneyimleme yerine dönüştürüyor. Raw Design mimarlarının ışık sanatı uygulaması, her yıl yapılan “Luminothérapie” adlı ışık festivalinin bir parçasıydı.

Gün içinde gün ışığı ile doğal ışık ve renk efektleri oluştu. Karanlıkta ise aynı efektler suni ışık ile gerçekleştirildi. Etkileşimli uygulamanın farklı ışık-renk yansımaları meydanı büyülü bir mekâna çevirdi ve müzik tınıları ile tamamladı.

İki metre yükseklikteki prizmalar dikroitik filtreli polikarbonat plakalardan oluşuyor. Bunlar, üzerlerine projektör ve hoparlörlerin monte edildiği döner beton kaidelere yerleştirildi. Böylece prizmalar müziğin tonları ile içeriden ışıklanıyor ve ziyaretçiler tarafından döndürülebiliyordu. Ayrıca LED projektörler, uygulamayı yukarıdan ve yanlardan aydınlattı. Bakış açısı ve etkileşime göre yepyeni, heyecan verici ve etkileyici ışık efektleri oluştu.

Projeye katılanlar:

Sanat uygulaması: Raw Design, Toronto/ CDN; www.rawdesign.ca
Aydınlatma tasarımı: ATOMIC3, Montreal/Kanada; www.atomic3.ca
Ses tekniği: Dix au carré, Montreal/Kanada

Fotoğraflar: James Brittain

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *