Close

20 November 2016

Kanada’nın Montreal kentindeki “Havre” Sağlık Merkezi için ilham verici bir sanat enstalasyonu

havre1Kanadalı sanatçı Linda Covit, Kanada’nın Montreal kentindeki McGill Üniversitesi’ne bağlı Sağlık Merkezi’nin yeni yerleşkesi için “Havre” olarak adlandırdığı sanat enstalasyonunu tasarladı.

havre2Alüminyumdan oluşan heykel, yerleşke içinde halka açık alanda bulunan on bir sanat projesinden biri. Havre “heykel kucaklaması” şeklinde hastaları, ziyaretçileri, çalışanları, alandan geçenleri karşılıyor. Gün içinde heykelin etrafında, günün saatine ve mevsime göre büyüleyici gölgeler oluşuyor. Geceleri ise heykel üç farklı 30 dakikalık ışık sekansları ile hafif bir mavi yeşil ışığa dalıyor. Mavi yeşil ışık renk kombinasyonları yaşamın önemli iki ögesi olan gökyüzü ve suyu anımsatıyor.

havre313 m yükseklikteki ve 6 m heykel, zemine yerleştirilen LED projektörleri ile aydınlatılıyor. Önünden geçenler ışık dizinlerini hem dışarıdan farklı mesafelerden hem de heykelin içinden izleyebiliyor.

Projeye katılanlar:

Heykel: Linda Covit; www.muhc.ca
Fotoğraflar: Marc Cramer

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *