Close

19 November 2016

Japonya’nın Tokyo kentinde çiçekler ve insanlar

dijitalcicek2Dijital çiçeklerden oluşan etkileşimli bir alan…

Çoklu disiplinlerle tasarım yapan teamLab tasarım stüdyosunun sanat enstalasyonunun başlığı “Çiçekler ve insanlar kontrol edilemez ancak birlikte var olabilirler”. Eser, diğer 14 çalışma ile birlikte Japonya’nın Tokyo kentinde Gelecek Araştırmaları Miraikan Ulusal Müzesi’nde yer alan dijital sanat ve eğlence sergisinin bir parçası. Tokyo’nun çiçeklerinden ilham alarak tasarım yapan teamLab, var olma ve yok olma konusunu etkileşimli bir çiçekli alan üzerinden işliyor. Dijital çiçek tarlası fikri, insanın doğayı kontrol edemeyeceği ancak bunu etkileyip onunla birlikte var olabileceğine dayanıyor.

dijitalcicekZeminde oluşturulan bilgisayar destekli gerçek zamanlı çiçek görüntüleri saat başı algoritmik olarak değişiyor. Ziyaretçi enstalasyon alanına girdiğinde bunun bir parçası oluyor. Sensörler ziyaretçinin hareketlerini algılıyor ve etkileşimle çiçekler açıyor veya soluyor. Sürekli yeni ve eşsiz çiçek görüntüleri oluşturuluyor. Mekânın duvarları tamamen ayna ile kaplı ve bu şekilde sonsuzluk duygusu yaratılıyor.

Düşünmeye teşvik eden bir nokta. En yeni teknik ile doğayı etkileyebiliyoruz ancak gün ışığı gibi doğal fenomenleri kontrol edemiyoruz.

Projeye katılanlar:

Enstalasyon ve fotoğraflar: teamLab; www.team-lab.net

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *