Close

24/11/2016

Duyguları harekete geçiren etkileşimli oda

lesmaison1Fransa’nın Carrières-sous-Poissy kentinde “La maison sensible”

Mekânlar, ışık ile atmosfer kazanır ve insanlara belli duygular verir. Peki mekânın duyguları olması ne anlama gelir? Bazı yerlerin kulağı ve sesi olduğu söylemi “La maison sensible” enstalasyonu ile yepyeni bir anlam kazanıyor. Işık ve sesler ile etkileşimli oda enstalasyonu ziyaretçilerin davranışlarını yansıtıyor, bunlara tepki veriyor. Tepkisi ise şu: Işık motifleri ve eşsiz tınılar ile ziyaretçilerle iletişim kuruyor.

lesmaison2Zemine, duvarlara ve masaya yerleştirilen farklı sensörler ile oda, ışık parçacıklarından oluşan video projeksiyonları ve sesler ile ziyaretçilere tepki gösteriyor. Oda boş ise, ışık parçacıkları sakin ve düzenli. Küçücük bir hareket, örneğin bir nefes dahi algılanıyor. Ziyaretçi elini duvarlar üzerinde hafifçe gezdirdiğinde oda rahatlatıcı tınılar ve akıcı ışık harekeleri ile cevap veriyor. Odadaki kişi sesini yükselttiğinde ve duvar yüzeylerine daha sert hareketlerle dokunduğunda parçacıklar panikliyor ve bulutlar gibi birbirlerini itiyor. Oda içinde ses çok yüksek veya hareketler çok ani ise, tınılar ve ışık geri çekiliyor, yok oluyor. Oda kendi “duygu” sınırlarına yaklaşmış oluyor.

İnsanların izlerini bıraktıkları görsel ve duyusal bir çevre, tıpkı birlikte yaşadıkları insanlarda bıraktıkları izler gibi.

Enstalasyon en son 16-27 Şubat 2015 tarihleri arasında Fransa’nın Carrières-sous-Poissy kentinde Le château éphémère’de yer aldı.

Projeye katılanlar:

Enstalasyon ve fotoğraflar:
Scenocosme – Gregory Lasserre, Anais met den Ancxt, www.scenoscosme.com
Lola And Yukao Meet – Loa Ajima, Yukao Nagemi; www.lolaandyukaomeet.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir