Close

08/01/2018

Audiovizüel enstalasyon duyguları ışık oyunlarına dönüştürüyor

Studyo Nick Verstand insanların duygularını ışık kompozisyonlarına dönüştüren sürükleyici bir enstalasyona imza attı.

Bu yılın Hollanda Tasarım Haftası’na katılan ziyaretçiler beyin dalgalarının, nabız değişkenliklerinin ve galvanik cilt tepkilerinin ölçülebilmesi için çokça bio-sensörle donatıldılar ve ayrıca arka fonda çalan müzik oturduklarında ya da yere mindere uzandıklarında duygu durumlarının değişmesine vesile oldu.

Böylece ziyaretçilerin duygusal “data”sı analiz edildi ve bu data çeşitli formlara, farklı renklere ve ışığa dönüştü.

Bundan daha ilginci de ziyaretçileri bir perde gibi çevreleyen bu yeni formdaki renkli ışık oyunu herkesin duygularını birbirine görünür kıldı.

Böyle büyük ölçekli ve etkileyici işler yapmakla tanınan sanatçı Nick Verstand sürecin bilimsel altyapısının hazırlığını Netherlands Organisation for Applied Scientific Research ile birlikte yürüttü. Verstand, James Turrell, Anthony McCall and Olafur Eliasson gibi sanatçıların izinden giderek ışığı bir araç olarak kullanmayı istedi.
Aura adını verdiği enstalasyonun duyguları ölçülebilir maddesel bir fiziksel forma dönüştürdüğünü ve bu sürecin birbirimizi ve başkalarını anlamakta bir keşif niteliğinde olduğunu söyleyen sanatçı Verstand, içimizdeki metafizik alanın dışımızdaki fiziksel alana taşmasının materyalizmin sembolik bir okuması olarak görülmesi gerektiğini de söyledi.
Eindhoven’da 21-29 Ekim 2017 haftasına denk gelen Hollanda Tasarım Haftası’nda ziyaret edilebilen esasen deneyimlenebilen enstalasyon “Nasıl Hissettiğinizi Biliyoruz” sergisinin bir parçası.

VPRO Medialab’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide giyilebilen teknolojinin medyanın oluşmasında ve tüketilmesinde nasıl bir rolü olduğu tartışıldı. Ayrıca; intiharla ilgili her tweet atıldığında bir iğnenin karbonun üzerine delikler açtığı başka bir enstalasyon ve wi-fi sinyallerine tepki olarak renk değiştiren termokromik iğneler ana serginin farklı bölümleriydi.

Haber kaynağı: https://www.dezeen.com/2017/11/25/aura-installation-translates-emotions-into-beams-of-light-studio-nick-verstand-dutch-design-week/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir