Close

03/03/2015

Kuzey ışıklarını taklit eden enstalasyon: Waterlicht

Waterlict1Hollandalı tasarımcı Daan Roosegaarde’ın “kuzey ışıklarını” taklit eden “Waterlicht” isimli enstalasyonu sanal bir sel yaratmak için tasarlanmış.

Waterlict2Işığın dalgalanan çizgileri 1.6 hektar boyunca yayılıyor ve kuzey ışıklarına benzer bir etki yaratıyor.

Waterlicht4Mavi LED’ler çevrili setlerin içinden su etkisi yaratıyor.

Waterlicht5Roosegaarde: “Setin üzerinde yürürken ışık çizgileri yüksek su olarak algılanıyor. Bu su kanalında kendinizi adeta suyun altında buluyorsunuz. Bizler, en son LED teknolojisinin yanı sıra, çalışmaya deneyim ve algıyı etkileyecek ögeler de katarak sanal bir sel yarattık.”

Waterlicht3LED’ler ışığa odaklanmak için lenslerden yansıtılıyorlar. Işık kaynakları alanın çevresine yerleştirilmiş ve konumlandırılmış.
Bu enstalasyon Rhina and IJssel Su Kurulu ortaklığı ile Hollanda’nın deniz seviyesi altındaki büyük alanlarına dikkat çekmek için tasarlanmış.

Kurul Başkanı Hein Pieper enstalasyonla ilgili şunları ifade ediyor: “Waterlicht’te insanlar setler olmasa Hollanda’nın nasıl bir yer olacağını deneyimlediler. Bu farkındalık aslında oldukça kötü bir durumu da ortaya çıkarıyor. Çünkü Hollanda’nın suyla ilgili sanat eserleri her gün bakım gerektiriyor ve bizim ulusal su farkındalığımız bu bakımın fonunu oluşturuyor.”

Haber kaynağı: http://www.dezeen.com/2015/02/25/daan-roosegaardes-waterlicht-installation-northern-lights-netherlands/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir