Close

05 March 2016

Sürükleyici ışık ve ses sahnesi: The Planetarium

Planetarium1Prag’daki Stromovka Parkı’nda yer alan The Planetarium, dünyadaki en büyük planetaryum (gökevi) olma özelliğini taşıyor. Takım yıldızlar ve gezegenler veya ışık kirliliği olmadan temiz bir gece gökyüzü görüntüsü kubbeli koridorda tasvir edilmiş. Festival Spectaculare 2015’te (Çek Cumhuriyeti başkentinde düzenlenen müzik ve sanat festivali), kubbeye yansıtılan yıldızlı gökyüzü; uzaylı manzaralarına, kıyamet senaryolarına ve efsanevi yaratıklara dönüştü.

Planetarium2Tüm bunlar, Initi’den (4K çözünürlükte video-haritalama teknikleri kullanan bir sanat topluluğu) Çek sanatçılar Dan Gregor ve Dalibor Cée tarafından tasarlandı, sunuldu. Ziyaretçilerin bir saatlik serüvenine eşlik eden uzaylı sesleri; ambiyans elektronik müzik, Norveçli müzisyen Biosphere tarafından tasarlandı. Planetaryum enstalasyonu; ziyaretçilerin sesten, görüş ve merak duygularına kadar, tüm duyularıyla ilişki halinde.

Planetarium3
www.initi.org

Projeye katılanlar:

Fotoğraflar ve ses: Biosphere-Geir Jenssen
Video-haritalama: Initi-Dan Gregor, Dalibor Cée
Geliştirme: Martin Vacek, Josef Sedloň, Cyril Hořánek

Haber kaynağı: https://pld-m.com/video-mapping-im-planetarium-in-pragcz/?lang=en

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *