Close

18/11/2016

Tahran’da sürükleyici bir ışık tüneli enstalasyonu

tahran1Kuzey Tahran’da Mellat Parkı’nın girişinde ziyaretçileri adeta içine alan bir ışık tüneli enstalasyonu İran temelli AEPioneer tarafından yapıldı ve geliştirildi. Proje, iki Şii imamının doğum yıl dönümlerinin kutlaması için tasarlandı. Aydınlatma projesinin kurulduğu bahçe ise Valiasr caddesinde konumlanıyor. Bu cadde Tahran’ın kuzeyinden güneyine kadar uzanıyor.

tahran2AEPioneer’in ışık tüneli projesi Tahran Belediyesi’nin güzelleştirme organizasyonu çerçevesinde finanse edildi. Proje, yerel vatandaşlar için ışığı kullanarak eğlenmenin yanı sıra rahat bir çevre atmosferi sunmak üzere yaratıldı. 80 metre uzunluğu ile enstalasyon toplamda 13.000 lambadan oluşuyor. Değişen renk tonları sıcaklık, dinamizm ve merak duygularını uyandırıyor. Sakinleştirici maviden dikkat çekici kırmızıya kadar değişen renkleriyle enstalasyon, manzaralar ve mekânlar adına beklenmedik soyutlamalar yaratıyor.

tahran3Işık tünelinin dışı

Işık tünelinin yapısı, 14 mm profille çelik uzay-çerçevesinden yapıldı. Yapı, maksimum yüksekliği 3.2 metre ve uzunluğu 8.3 metre olan oval şekilli bir destek içeriyor. AEPioneer, projenin bakımından beş gün boyunca sorumluydu ve son teslim daha sonra yapıldı. Malat Parkı’ndaki bu enstalasyon bir ay boyunca halka açık olarak gösterime sunuldu.

tahran4Değişen renk tonları: Soluk renkler farklı ambiyans yaratıyor ve böylelikle ziyaretçiler “huzur” duygusu tarafından adeta ele geçiriliyor.

tahran5Kırmızı ve turuncu gibi daha parlak renkler dinamizme çevriliyor, çocuklar için eğlenceli bir dünya sunuyor.

tahran6Tamamen mavi etki: Dalgalı bir denizin altından geçme izlenimi sakinlik hissinin bir simgesi.

tahran7“Kırmızı yıldızlarla dolu bir gökyüzünün altında” yürümek.

tahran8Tünelin içi

tahran9Sarımsı-kahverengi tonları sonbahar sezonunun ruhunu ortaya çıkarıyor.

tahran10Ziyaretçiler, resim çektirmek için bu renkli tünelin altında toplanıyor.

tahran11Tünelin dış katmanı farklı renk kombinasyonlarıyla gösterilmiş. (pembe, yeşil, kırmızı tonlar)

tahran12Detay: Lambaların parıldaması ve bulanıklığı.

Haber kaynağı: http://www.designboom.com/art/aepioneer-light-tunnel-tehran-11-08-2016/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir