Close

13/07/2018

İlham veren ışık sanatı enstalasyonu

İyi seyahatler…

Koşuşturma. Gürültü. Stres. Sorumluluklar. Çalan cep telefonu. İtişip kakışan çocuklar. Posta kutusunda faturalar. Herkes, hayatından tüm bunları çıkartarak sakin, güzel ve huzurlu bir köşeye kaçma isteğiyle dolu anlar yaşar.

Gündelik yaşamın getirdiklerinden kaçarak insanın gitmeyi hayal ettiği yerler… Güneşin parladığı, hafif bir rüzgârın estiği, havanın tuzlu ya da lavanta koktuğu, kanguruların veya penguenlerin ya da hepsinin bir arada bulunduğu, tamamen farklı bir yerde olmayı ister.

O andan itibaren sadece hayal gücünüzü kullanmanız yeterlidir.

Aether & Hemera, ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Scottsdale kentinde “Voyage” (Seyahat) adlı uygulamaları ile insanları özgürlüğe davet ettiler. Aether, medya mimarı Claudio Benghi ve Hemera’nın arkasında ışık sanatçısı Gloria Ronchi yer alıyor. Her ikisi de aslen İtalyan.

Özgürlüğe olan davetiyeleri 300 yüzen kağıt gemicikten oluşuyor. Bunların her biri renkli ve renk dinamiği olan LED’lerle donatımlı. İzleyicilerin, hayal güçleri veya hatıraları izin verdiği ölçüde bu gemilerle bir hayal dünyasına çıkmalarını hedeflemişler. Bu deneyimi daha da derinleştirmek için “Voyage” uygulamasına özel bir aplikasyon geliştirilmiş. Böylece hayalciler ve gerçekçiler, ışıldayan gemiciklerin renklerini kendi akıllı telefonları üzerinden kumanda edebiliyor. Haydi bakalım, iyi seyahatler!

Projeye katılanlar:
Konsept: Aether & Hemera – Claudio Benghi ve Gloria Ronchi; www.aether-hemera.com
Fotoğraflar: Sean Deckert ve Philip Vile

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir