Close

12/07/2018

İletişimli izleme; Washington, D.C. /ABD’de CSIS-Genel Merkezinin veri avizesi

Bir lambaya alttan baktığınızı ve bakarken, ışık yoğunluğu ile Çin’in brüt gayri safi milli hasılası hakkında bilgi edindiğinizi hayal edin.

Sosolimited şirketinin Hypersonic Engineering&Design, Plebian Design ve Chris Parlato ile yaptığı ortak çalışma sonucunda “Data Chandelier” (Veri Avizesi) olarak adlandırılan bir avize ortaya çıktı.

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar (Center for Strategic and International Studies = CSIS) Genel Merkezi için tasarlanan, programlanan ve üretilen bu armatür küresel boyutta önemi olan uluslararası (siyasi) konulara odaklanıyor.

Her biri LED’lerle donatılmış 425 sarkıt armatür, alttan bakıldığında bir dünya haritasını oluşturuyor. Harita bir anda düşük çözünürlüklü küresel geçerliliği olan verileri göstermeye başlıyor. Bu veriler arasında farklı ülkelerin brüt gayri safi hasılası, yenilenebilir su kaynakları ve enerji tüketimi gibi bilgiler gösteriliyor. Her bir veri dizisine eşsiz bir ışık animasyonu eşlik ediyor. Bunun yanı sıra CSIS, bina içindeki birtakım uluslararası gelişmelere veya etkinliklere dikkat çekmek için haritanın bazı bölgelerini öne çıkartabiliyor.

Projeye katılanlar:
İşveren: CSIS
Konsept, tasarım ve programlama: Chris Parlato ile birlikte Sosolimited
Uygulama: Hypersonic Engineering and Design, Plebian Design

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir