Close

15/11/2019

Hou de Sousa, Washington DC için flüoresan Prismatic enstalasyonunu tasarladı

Siyah nervürlü çelik çerçevelere takılan flüoresan kablolar, Amerikan firması Hou de Sousa’nın Washington DC için yarattığı heykelsi enstalasyonu oluşturuyor.

Prismatic enstalasyonu, Potomac Nehri’ne yukarıdan bakan Georgetown Sahil Parkı’ndaki Senatör Charles H Percy Plaza’da görülebilir. New York merkezli Studio Hou de Sousa’ya göre, 65 metrekare büyüklüğünde yer kaplayan yapıt, farklı manzaraların çerçevelenmesi ve “kaleydoskopik bir ışık, renk ve mekân deneyimi” sunması amaçlanarak tasarlandı.

Firma bir açıklamasında, “Eser her yönden benzersiz ve halkı, dış kısmını keşfetmeye teşvik ederken aynı zamanda yarı saydam ‘sokakları’ boyunca dolaşmaya da çağırıyor,” diyor.

Kare planda olan enstalasyon, her biri boyut ve şekil olarak birbirinden farklı dokuz değişik formdan oluşuyor. Heykelsi bölümler, hafif çelik kafeslere tutturulmuş flüoresan kablolardan meydana geliyor. Kablolar arasındaki açıklıklar, yinelenen ayrıntıların üst üste binmesinden oluşan dalgalı desenleriyle, moiré (hareli) olarak bilinen görsel bir etki yaratıyor.

Stüdyo, “Ziyaretçiler bakışlarını çevirirken ya da mekânda dolaşırken, arka ve ön plandaki desenler sürekli birbirine doğru hareket eder ve katmanlara ayrılır; bu da statik yüzeylerin bir şekilde hareket halinde olduğu algısına neden olur,” diyor.

Tasarım, çeşitli geometrik ve kavramsal unsurlardan etkilendi ve aşama aşama geliştirildi. Tasarımcılar, bir kutuyu merkez noktasından ışık yayan prizmalara bölerek işe başladılar. Daha sonra, yollar ve çeşmeler gibi kavramsal özellikleri genel tasarıma entegre ettiler.

Stüdyo, “Sonuç, kolektif bir şekilde bir merkez noktaya odaklanmış, ancak kişinin bakış açısı ve heykelin içindeki veya dışındaki göreceli konumu ile şekillenen çeşitli aralık ve perspektifler dizisidir,” diyor.

Enstalasyon, Brooklyn’de monte edildi ve 14 metrelik açık kasa bir kamyonla Washington DC’ye taşındı. Enstalasyonun ağırlık/hacim oranı düşük ancak sağlam ve hava koşullarına dayanıklı. Çelik yapı çoğu alanda gereksiz ve kullanılan ip yağışa maruz kaldığında büzülmüyor veya esnemiyor.

Ekip, “Blokların çoğu 85 ilâ 125 kilogram ağırlığında, en ağır üç blok ise 175 ilâ 200 kilogram aralığında bulunuyor,” diyor. “Proje, Brooklyn’den DC’ye yaptığı yolculukta, saatte 65 mil hızla esen rüzgara dayandı.”

Hou de Sousa, her ikisi de Harvard Üniversitesi’nde mimarlık okumuş olan Nancy Hou ve Josh de Sousa tarafından yönetiliyor. Stüdyonun diğer çalışmaları arasında Washington DC’de bir metro istasyonuna yerleştirilen Raise/Raze enstalasyonu yer alıyor. Enstalasyon, ziyaretçilerin hareket ettirerek farklı şekiller oluşturabildiği plastik toplardan yapılmış küplerden oluşuyordu.

Proje detayları:

Tasarım ve yapım: Hou de Sousa

Proje ekibi: Nancy Hou ve Josh de Sousa, Ji Eun Lee, Jiacheng Xu, Julia DiPietro, Nina Patterson

Mühendis: Arup (Jordan Woodson)

Müşteri: Georgetown BID

Çelik üretim: Serett Metalworks Corp

Sergi: Georgetown GLOW

Fotoğraflar: Hou de Sousa

Haber kaynağı: https://www.dezeen.com/2018/12/31/hou-de-sousa-prismatic-installation-washington-dc/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir