Close

18/03/2014

Önemsenmek

Eğer uzun bir süredir özel bir konu hakkında içerik üretiyor, bu içeriği güncel web sitenizde paylaşıyorsanız, Google size iltimas geçiyor ve konu ile ilgili yapılan birçok aramada kullanıcının karşısına sizi çıkarıyor. Öyle ki; bazı şirketlerin kendi web sitelerinden önce listelendiğimiz oluyor. Bu durum her ne kadar bizim açımızdan büyük bir avantaj olsa da bazı sıkıntılı süreçleri de beraberinde getiriyor. Dergi olarak, şöyle bir profil ile sık sık karşı karşıya geliyoruz: İnsanlar Google’da bir “kelime” aratıyor, karşısına çıkan ilk sitenin iletişim bölümündeki telefon veya e-mail’den de bilgi istiyor. Hâl böyle olunca sık sık ulaşılmak istenen şirketin telefon numarası veya ilgili ürünün fiyat bilgisi talepleri ile karşı karşıya kalıyoruz. 

Geçenlerde sıklıkla aldığımız bu tip maillerden bir tanesi ise diğerlerinden farklı yapısıyla dikkatimi çekti. Adını hepimizin bildiği önemli bir proje yönetim firması, bizleri, Ataşehir’deki bir iş merkezi projesi için yüklenici/tedarikçi olmak üzere davet ediyordu. Proje büyüklüğü ile ilgili fikriniz olsun diye söylüyorum, arsa alanı 20.000 m2, toplam inşaat alanı 89.000 m2 bir iş merkezinden bahsediyorum. Merak edip ek dokümanları incelediğimde ise uzun zamandır yaşamadığım bir şaşkınlık duygusu ile karşı karşıya kaldım. Listedeki hizmetler 4 ana başlığa ayrılmış durumda: Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım Hizmetleri, Tasarım Hizmetleri, Danışmanlık Hizmetleri ve Yüklenici&Tedarikçi Hizmetleri. Toplamda 88 ayrı kalem belirlenmiş. İçerisinde bazı kalemler var ki ben ne olduklarını bile bilmiyorum. Örnek “epoksi işleri”.

Gelelim yaşadığım şokun temel sebebine: Listede bırakın aydınlatma tasarımını (ilk aradığım o idi), maalesef “aydınlatma” kelimesi bile geçmiyordu. Daha önce de defalarca yazıp söylediğim gibi aydınlatma kalemi, yapı malzemeleri içerisinde kapladığı bütçeye (%5-10) oranla, kullanıcı deneyimine en büyük katkıyı sağlayan sektör. Bu öneme rağmen maalesef ilgili projede tamamen göz ardı ediliyor ve tahminimce elektrik kaleminin arkasına saklanıyordu.

Konuyu iş odaklı sosyal medya ağı LinkedIn’de paylaştığımda, bir diğer önemli inşaat firmasında çalışan bir yapı profesyoneli de, yorumuma şaşırarak bunların “main itemlar” (ana kalemler) olduğunu düşündüğünü iletti.

Eğer aydınlatma sektöründe çalışıyor ve herhangi bir noktada şikayet ediyorsanız (çalışma şartları, fiyat rekabeti ve/veya kalite, her ne ise) bilin ki tüm sorunlarınızın temel çıkış noktası verdiğim bu 2 örnekte saklı.

Sorunumuz basit: Önemsenmiyoruz!

Maalesef bu gerçek değişmedikçe hiçbirimiz için daha iyi bir gelecek mümkün değil. Değişim ise yine bizim elimizde.

Bu yüzden sizlerden rica ediyorum; lütfen zamanınızın bir bölümünü insanları bilinçlendirmeye ayırın. Aydınlatmanın sağlığımıza etkilerini anlatın. Neden daha iyi aydınlatılmış mekânlarda eğitimin/çalışmanın daha verimli olduğunu anlatın. Algı ve ışık arasındaki ilişkiyi anlatın. Yaşam kalitesi için aydınlatmanın önemini anlatın. Markanız veya ürününüzden bağımsız olarak bunu yapın. Tek başınıza sesiniz az mı çıkıyor, bir araya gelip daha fazla insana ulaşın. Çünkü çözümün bir parçası olmak istiyorsanız, başka çareniz yok.

Bir sonraki sayımıza kadar ışıkla kalın.

Emre Güneş
PLD Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir