Close

01 January 2017

Homos Luminosos: Holografik varlıkların ışık uygulaması

Fransız sanatçı Roseline de Thélin’in “Homos Luminosos” (Işık Veren Varlıklar) adlı ışık heykelleri, hayaletleri andırıyor. Bu dünyadan değillermiş gibi ve garip bir şekilde büyüleyici. Tavanlardan dairesel ve bazı yerlerde kesik biçimde aşağı doğru asılı yüzlerce cam elyaf holografik varlıklar oluşturuyor.

Işık iletkenlerinin kesik olduğu yerlerde küçük ışık noktacıkları oluşuyor. Birlikte, havada asılı duran ışıldayan ışıklı varlıkların görüntüsünü oluşturuyorlar. Işık sanatı uygulaması için astronomi ve kuantum fiziğinden ilham alınmış. İzleyicinin algıları ile oynanıyor ve optik yanılsamalar oluşturuluyor.

Roseline de Thélin hem araç hem de nesne olarak ışık ile çalışmayı seviyor. Sanatçı ışığın yansıma, kırılma, toplam yansıma, şeffaflık gibi bilimsel özelliklerini kullanarak ışık uygulamaları ve ışıktan heykeller yaratıyor. Fiber optik en sevdiği araçları arasında. Bunlar onun için sonsuz foton olanaklarının bir simgesi.

Uygulama ve Fotoğraflar: Roseline de Thélin; www.roselinedethelin.com

www.kinetica-museum.org

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *