Close

15 October 2016

Sanal tavan perdesi: Belçika’nın Brüksel kentinde “Complex Meshes” uygulaması

sanaltavanperdesiKonut alanı olarak değiştirilen ve sonrasında “Loft” olarak adlandırılan depo veya sanayi alanlarının özellikleri büyük, geniş zeminler ve de yüksek tavanlardır. Bu türü, tamamen asıl kullanımına yönelik tasarlanan sade ve işlevsel mimaride mekânı konut olarak kullanmak için canlandırmak zor olabilir. Miguel Chevalier Belçika’nın Brüksel kentindeki özel bir Loft alanında “Art Brussels 2016” kapsamında “Complex Meshes” adlı uygulamasını gerçekleştirdi. Uygulama için yüksek tavana sekiz panel asıldı. Bunların yüzeyleri parlayan ve değişen üç boyutlu kafes desenleri ile ışıldıyor. Neredeyse insanı hipnotize eden, hızla hareket eden renkli, estetik sivri uçlu, köşeli ve yüzeyli şekiller odanın tavanında, bazen üst üste binerek bazen de birbirinden aykırı yönde, simetrik veya asimetrik olarak hareket ediyorlar.

sanaltavanperdesi2Şekil, renk ve hareket ile tavanda sürekli değişen evreni, sonsuz doğayı hatırlatan efektler, konstellasyonlar oluşuyor. Estetik ışık oluşumları freskleri veya bir kaleydoskopun içinde oluşan görüntüleri anımsatabilirdi. Her şekilde ışıldayan bu soyut kulis mimariyi öne çıkarıyor ve Loft’un o büyük oturma alanını rengârenk bir yaşam ile dolduruyor.

Projeye katılanlar:

Sanatçı: Miguel Chevalier
Program: Cyrille Henry / Antoine Villeret
Teknik üretim: Voxels Production

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *