Close

16/10/2016

Sert beton üzerinde yumuşacık ten

İngiltere’nin Londra kentinde Harrods mağazasındaki Valextra Butiği

valextra2Valextra, deri ürünleri ile ünlü hızla gelişen, lüks bir İtalyan markası. 1937 yılında yaratılan marka 2013 yılında yeni bir yatırımcıya devredilmesi ile tamamen yeni bir yüze kavuştu. Bu nedenle dünya çapında metropollerde yeni mağaza açılışları planlanıyor.

David Adjaye’nin Adjaye Associates adlı mimarlık ofisi, Harrods içindeki butiğin yeni konsepti için Valextra ürünlerinin neredeyse 80 yıllık el işi sanatını inovasyon ile birleştiriyor. Deri ürünleri, aydınlatılmış köşeli veya şekilsiz nişler içinde pürüzlü ve sert betondan yapılmış katlı duvarlarda sergileniyor.

Sert beton bu nişlerde yumuşak ten ile buluşuyor ve kaliteli esnek deriye dönüşüyor.

valextra1Zemine yansıyan ışık şeritleri ağır ve gri duvarları havada süzülür gibi gösteriyor ve ortama gereken hafifliği sağlıyor. Tavandaki sıva altına yerleştirilen armatürler ise beton katlarına yansıyor ve göze çarpan gölge oyunlarına ortam sunuyor. Mekânın tam ortasında köşeli ve sabit bir beton platform üzerinde çok az sayıda ve hafifçe üstten aydınlatılan başka ürünler yer alıyor. Burada sıcak ışık değil renkli ürünlere kontrast oluşturacak şekilde gri beton duvarlara yansıtılan soğuk bir ışık kullanılıyor.

Yumuşak bir tasarım için sağlam bir konsept.

Projeye katılanlar:

Mimarlar: David Adjaye; Adjaye Associates,
Londra/İngiltere; www.adjaye.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir