Close

10/06/2016

Geceleri Işık Yayan Beton Geliştirildi

isikyayanbetonMeksikalı bilim insanı José Carlos Rubio gündüz güneş enerjisini emen ve gece de bunu yansıtan beton geliştirdi.

Buluşun arkasında San Nicolas Hidalgo Üniversitesi’nden José Carlos Rubio var. Rubio, 9 yıl önce araştırmaya başladığında dünya üzerinde benzer bir çalışma olmadığı, bu sebeple konu olarak bunu ele aldığını söylüyor. Araştırmasındaki ana sorun betonun ışığı geçirmeyen, opak yapısı olmuş.

Sıradan çimentoya su eklendiği zaman, toz malzeme önce çözülmeye daha sonra da jelleşmeye başlıyor. Malzemenin kristalleşmesi ise istenmeyen bir süreç. Rubio, çalışmasında çimentonun mikro strüktüründe kristalleşmenin önüne geçecek, jelleşmesini sağlayacak aynı zamanda güneş enerjisini emip ışığı yansıtmasına odaklanmış.

Flüorasan özelliği en fazla olan malzeme plastik, ömrü ise ortalama 3 sene. Rubio’nun geliştirdiği beton ise güneşe dayanıklı, toplam 100 yıllık ömrü var ve gün içinde 12 saat boyunca ışık yayabiliyor. Benzer çalışmalar beton dışında alçı ve diğer inşaat malzemeleri ile de yapılıyor.

Araştırmacıya göre, eğer ürün yaygınlaşırsa geceleri ışık yayan beton yollar, binalar yapılabilecek ve kentlerin aydınlatma maaliyeti azaltılabilecek.

Haber: Emine Merdim Yılmaz
Haber kaynağı: http://www.arkitera.com/haber/26957/geceleri-isik-yayan-beton-gelistirdiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir