Close

27/11/2016

Farklı dillerde ışık cümlelerinden oluşan heykeller

farklidil3ABD’nin Palo Alto kenti için mükemmel bir fikir…

Sanatçı Joe O’Connell ve Segen Hancock ortak bir çalışma içinde Palo Alto’nun büyük kütüphanesi ile sanat merkezi arasındaki halka açık alan için “Brilliance” projesini tasarladı. Bu alanlar, ışıldayan heykellerle birbiriyle ilişkilendirildi.

farklidil1Gün içinde, paslanmaz çelikten yapılmış olan toplam 6 adetten oluşan, farklı dillerde yazılmış cümlelerle bezenmiş olan objeler Kaliforniya güneşi altında ışıldıyor. Geceleri ise heykelin içindeki nokta biçimli LED ışık kaynakları-ki her heykelde bir ışık kaynağı var-üç boyutlu fenere benzer gövdelere nefes veriyor. Heykellerin çevrelerinde keskin netlikte gölgeler oluşuyor. Işık ile bunların hacmi bir o kadar daha artıyor.

farklidil2Paslanmaz çelik fenerlerin içine kesilerek yerleştirilen cümleler, Palo Alto’nun halkı tarafından bir araya getirildi ve kültürel zenginliği temsil ediyor. Yoldan geçenler bir şalteri devreye alarak heykellerle etkileşime geçiyor ve LED’lerin renklerini isteklerine göre değiştirebiliyor. Renkli ışıklı fenerler kültürler arası, toplumları birleştirici bir öge.

Projeye katılanlar:

Tasarım ve Fotoğraflar: Crative Machines Inc. – Joe O’Connell, Blessing Hancock; www.creativemachines.com; www.blessinghancock.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir