Close

04 January 2017

Işık ile görünür hale gelen enerji tüketimi: Fransa’nın Bordeuax kentinde bir girdap

Paris’li yaratıcılık stüdyosu 1024 Architectur, Fransa’nın Bordeux bölgesinde Darwin Ecosystem Project’s Green Building olarak adlandırılan mimariye eklenen üretken girdap heykelini tasarladı. Işık heykeli ile enerji tüketimi konusu görselleştirilmiş oldu.

Hibrit ışık sanatı uygulaması organik malzemeleri (ahşap kalaslar) ve tekniği (yedi adet LED şeridi) bir araya getiriyor. Uygulama iki binadan oluşan yapıyı birbirine bağlayan yaya köprüsünün etrafını kapsıyor. 1024’ün MadMapper yazılımı ile ışık, heykele yaşam katacak şekilde programlanabiliyor. Örneğin bir müzik parçası eşliğinde LED’ler ışıldıyor. Girdap elle bir joystick üzerinden kumanda edilebiliyor. Ayrıca yazılım sayesinde Green Building’in enerji tüketimi ölçülüyor ve veriye dönüştürülüyor. Daha sonra bu veriler işleniyor ve görsel geri bildirim, gerçek zamanlı olarak heykel üzerinde dinamik ışık dizinleri şeklinde oynatılıyor.

Projeye katılanlar:

Heykel tasarımı: 1024 architecture; www.1024architecture.net

Fotoğraflar: Emmanuel Gabily

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *