Close

22/09/2016

Vizyonların oluştuğu kumaş

almanyavizyon1Almanya’nın Berlin kentinde camdan yapılmış havada süzülen ince zar…

Avatar filminde “Pandora” adlı dünyaya benzer gezegende yeşillik ve ışık geçirgen bitkiler var. Animasyonda gezegen sürreal, nefes kesici ve fütüristik bir etki yaratıyor. Kanadalı mimar Philip Beesley’in izleyeni sarmalayan interaktif eseri “Epiphyte Membrane” ise tamamen gerçek görünüyor.

Uygulama filmden bazı motifleri hatırlatıyor. Kristale benzer şekillerden yapılmış havada süzülen ince zarlar Almanya’nın Berlin kentindeki opera atölyelerinde bulunan sergi salonunda yer alıyor. Uygulama “Olympus Photography Playground 2014” grup sergisinin bir parçasıydı.

almanyavizyon2“Epiphyte Membrane“ cam, polimer, tüy ve metalden yapılmış 25.000 küçük parçadan oluşuyor. Sensörler sayesinde eser, izleyicinin hareketine ses ve ışık efektleri ile tepki veriyor. İnce zar özel bir LED çözümü ile aydınlatılıyor. Işık ve gölge ile eserin sadece dramatik bir şekilde aydınlatılması değil çevresi ile bağlantı kurması da hedeflendi. Ton teknisyeni Salvador Breed tarafından geliştirilen interaktif Soundwork eserin içine yerleştirilmiş birçok küçük formatlı hoparlörlere yansıtılıyor ve sentetik fısıltılar şeklinde sürekli değişen bir akustik kulis oluşturuluyor. Mekânda uygulanan eser, gerçek dünyanın mimarisini etkileyen hibrit fütüristik çevre vizyonunun fiziksel olarak deneyimlenmesine olanak sağlıyor.

almanyavizyon3Projeye katılanlar:

Eserin tasarımı: Philip Beesley Architect Inc.-Philip Beesley, Martin Correa, Salvador Miranda, Jordan Prosser,
Adam Schwartzentruber; www.philipbeesleyarchitect.com
Ses tekniği: Salvador Breed
Fotoğraflar: Philip Beesley

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir