Close

24/09/2016

Gerçek Bilim Kurgu

bilimkurgu1Çin Halk Cumhuriyeti’nin Foshan kentinde Emperor UA Sparks Sineması…

Sinemaların rahat olduğu zamanlar çoktan bitti. Yeni sinema bir deneyim ve aksiyon yeri: 3B, Dolby Surround ve ışık efektleri artık standart olarak sunuluyor. Sinema ve gerçeklik birbirine geçiyor. Böylece mimari tasarım da hiper modern bir bakış açısının konusu haline geliyor. ÇHC’nin Foshan kentindeki Emperor UA Sparks Sineması bir AVM’nin parçası. OFT Interiors firmasının iç mimarları, bilim kurgu atmosferi ile sinemaya inovatif bir şekil dili kazandırmak istedi. Gerçek bir “Star Wars” ortamı oluşturdular. Sinema bir lobby ve on salona sahip. Lobby’nin tavan modülleri soyut Origami’yi veya kalaydoskopik desenleri hatırlatıyor.

bilimkurgu2Ögeler üst üste gelecek şekilde yerleştirildiği için ışık hatları oluşuyor. Işık bunların arasından yansıyarak geometrik şekilleri tanımlıyor. Koridorlardaki yansımalar ve ışık hatları yine birbirine geçen bir dinamik oluşturuyor. Zemin duvarlarla iç içe geçiyor ve kendine özgü fütüristik bir boyut oluşuyor.

Lobby ve koridor zemini beyaz ve siyah mermer ile kaplı. Duvarlar siyah meşe ağacından yapılmış şeritlerle oluşturulmuş düzensiz şekillerle kaplı. Bu alanlar sinema ziyaretçilerini yönlendiriyor. Lobby’deki tavan modülleri ve de koridordaki tavan ögelerinin arkasına LED şeritleri yerleştirilmiş. Ayrıca, Lobby’deki bilet satış masasının üzerindeki Downlight’lar ile genel aydınlatma sağlanıyor.

bilimkurgu3Sinema salonları görsel renkli desenlerle dolu. Burada sinema severler sinema sanayisinin bize sunduğu, kendine özgü renkli bir boyuta, bir algılama ve hayal dünyasına giriyor. Duvarlarda altıgen renkli kumaşlar göze çarpıyor. Bunlar noktasal olarak LED’ler ile arkadan aydınlatılmış ve üç boyutlu etkisi yaratıyor.

Projeye katılanlar:
İç mimarlar: OFT Interiors – CM Jao ve Ken Cheung; www.oftinteriors.com
Fotoğraflar: Edmon Leong

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir