Close

22/09/2017

Çiçekler aracılığı ile “Alumine” enstalasyonu değişik bir boyut orantısı oluşturuyor

Sinek gibi küçük canlılar dünyanın herhangi bir yerinde bitki örtüsü içinde her zaman avantajlı. Boyutları veya boyut orantıları sayesinde çiçeklerin güzelliklerini bizlere göre daha yakından görebiliyorlar. Çiçeklerin üzerinde ve altında oturabiliyorlar, hemen kokularını duyabiliyor, renklerini ve güzelliklerini görebiliyorlar. Tasarım grubu “Tilt”, “Alumina” adlı enstalasyonu buradan yola çıkılarak geliştirilmiş ve yapay da olsa biraz bu güzel deneyime yaklaşmaya çalışıyor. Yedi metre yükseklikte ve beş metre genişlikteki çiçek görünümlü yapılar alüminyum, demir ve ahşaptan üretilmiş. Hepsi altlarında oturabileceğimiz büyüklük ve heybette.

Diğer taraftan, gün içinde doğal ışık, geceleri ise elektrikli ışık ile sanatsal bir etki oluşturuyorlar ve ışık enstalasyonuna dönüşüyorlar. Dalın, çiçeklerin ve yaprakların alüminyumu güneşi yansıtıyor ve gölgeler oluşturuyor. Dev yapının hatları ışık ile çiziliyor. Karanlıkla birlikte üç adet RGB spot ışığı yaprakları çiçeklere kadar alttan aydınlatıyor. Çiçek daha canlanıyor, renk alıyor ve renkleri değişiyor. Bunun yanı sıra her bir “çiçek yaprağının” altına LED’ler yerleştirilmiş. Böylece çiçeğin en üst kısmı tam (ışıklı) heybeti ile öne çıkıyor.

Değiştirilen boyut orantıları ile oluşan perspektif değişikliği sayesinde insanlar çiçeklerin etrafına yerleştirilmiş bir banka oturabiliyor. Bitkinin ışıldayan, birbirine karışmış, renkli aydınlatılmış tepesine doğru bakabiliyor. Dev yapı ile ışığın karşılıklı etkisi sayesinde kısa süreliğine bambaşka bir dünyaya geçiş yapılmış oluyor.

www.t-i-l-t.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir