Close

27/03/2017

Refik Anadol’un “Infinity” enstalasyonu ile ışığın içinde kaybolmak

Sanatçı Refik Anadol’un bu sene Austin, Texas’da düzenlenen SXSW Festivali’nde gösterime sunulan enstalasyon çalışması izleyenleri adeta ışığın içine çekiyor. Çalışmada aynalı bir odada yansıtılan ışık, sonsuzluk hissi veren desenler yaratıyor.

Infinity (Sonsuzluk) enstalasyonu için sanatçı küp şeklindeki kapalı bir odayı tercih etti. Böylelikle dışarıya açılan hiçbir nokta olamayacaktı.

Enstalasyon için kullanılan her bir duvarın merkezindeki projektörler birlikte çalışmak üzerine programlandı. Bu yansıtıcılar dört yüzeye de yayılan ışık desenlerini gösteriyordu. Sanatçı tavana aynalar yerleştirdi. Böylelikle hareketli imgeler sonsuz bir görünümle yansıtıldı.

Anadol çalışması hakkında şu yorumlarda bulundu: “Bu deneyde ışık; gerçek/kurgu, fiziksel/sanal gerçeklikler arasındaki bağları belirsizleştiren, bağlantılarını koparan en önemli eleman. Işık, projeksiyon teknolojisiyle yaratılan simulakrum (hayal) bir alan ile izleyicinin durduğu gerçek, fiziksel alan arasında bir eşik görevinde.”

Enstalasyonda ışık sekansları yaklaşık 12 dakika sürüyor. Bununla birlikte eğer yere yatarsanız en iyi deneyimi o anda yaşıyorsunuz.

Infinity, Anadol’un Temporary Immersive Environment Experiments (Geçici Sürükleyici Ortam Denemeleri) serisinin sesli-görsel enstalasyonlar bölümünün bir parçasını oluşturuyor. Bu çalışma ilk olarak 40 Meters 4 Walls 8 Cubes isimli sergi için yaratıldı. Proje 2015 yılında Artnivo’nun İstanbul bienali ile iş birliği sayesinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde de gösterime sunulmuştu.

Anadol projesine dair şu yorumlarını da sözlerine ekledi: “Bu projede “sonsuzluk” hayali alanın çerçevesini bozmak için radikal bir çaba olarak seçildi. Çalışma, görsel deneyimdeki normal sınırları ihlal ediyor. Bunu da geleneksel düz sinema ekranını, çağdaş algoritmalar kullanarak üç boyutlu kinetik ve mimari bir görselleştirme alanına dönüştürmek için yapıyor.”

Haber: Dan Howarth
Haber kaynağı: https://www.dezeen.com/2017/03/20/refik-anadol-infinity-installation-sxsw-immerses-visitors-light-patterns/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir