Close

10/03/2017

Dünyanın en dikkat dağıtıcı aracı: 41.999 LED ile kaplı 2017 Lexus IS

Lexus bir arabayı tam 41.999 LED ile kapladı. Araba tamamen ışıklandırılmış durumda ancak muhtemelen yollarda kullanımı hiçbir zaman yasal olmayacak.

“2017 Lexus IS” marka, tam 41.999 programlanabilir LED ile kaplanmış bu arabanın eğer yolda kullanılması konusunda izin çıkarsa muhtemelen dünyanın en dikkat dağıtıcı aracı olacak. LIT IS, Gizmodo’daki bilgilere göre, Lexus ve video yayın servisi Vevo’nun ortaklığında İngiliz şarkıcı Dua Lipa’nın yeni video klibi “Be The One”ın tanıtımının bir parçası olarak yaratıldı. Hemen hatırlatalım, bu araba insan seslerine ve jestlerine değişen renkleriyle tepki de veriyor.

Vevo ve Lexus arasındaki bu iş birliği Lexus IS’yi sanat, teknoloji ve tasarımın bütünlüğünü bir müzik videosu sayesinde gözler önüne seriyor. Lexus’un halka ilişkiler ekibi ortaya çıkan çalışmayı “delicesine hoşgörülü ama şüphe götürmez bir şekilde havalı küçük bir proje” olarak tanımlıyor.

Bu renkli bukalemun arabayı yaratmak için Lexus mühendisleri 41.999 LED lambayı elleriyle arabaya uygulamış. Eğer uçtan uca yerleştirilselerdi, LED şeritler yarım mil uzunluğunda gerilirdi. Lexus’a göre, arabanın üç farklı mod özelliği de var. Bu özellikler ise şöyle:

Çekim modu, IS’in güçlü çizgilerini vurgulayan ve cesur tasarımıyla oynayan renkli grafiklerden oluşan bir döngüye sahip.
Müzik Viz modu, müziğe tepki için tasarlanmış. LED’ler özel olarak yaratılacağı için duyarlı ekranlar herhangi bir şarkıyla mükemmel bir şekilde senkronize olabilecek.
Jest modu ise LED animasyonların, bir oyun kumandası sayesinde, kullanıcıların el hareketleriyle kontrol edilmesine olanak tanıyor. Bu mod direkt olarak arabayı ve sürücüyü birbirine bağlıyor; kullanan kişinin sinyal yollamasına ve arabanın tepkisini hemen görmesine imkan tanıyor.

Tüm bunlar çok eğlenceli görünse de tekrar şunu söylemeliyiz ki büyük ihtimalle hiçbir zaman bu arabaya sahip olamayacaksınız. Yetkililerin Lexus’un bu tekerlekler üzerinde giden “halüsinasyonuna” izin vermesi imkansız. Çünkü gittiği her yerde kaosa ve kazalara neden olabilir. Bu aracı dört kapılı, şeker renkli, epik oranlara sahip bir dikkat dağıtıcı olarak tanımlamak mümkün.

Ancak adeta sanat projesi olarak giydirilmiş bir ürün yerleşimi olması onun tuhaf görüntüsünün tadını çıkartmayacağımız anlamına gelmiyor. Ya da Lipa’nın keleidoskopik (sürekli değişen) videosunun… Bu arada belki de önce bir UV bloklayıcısı almak isteyebilirsiniz. Bu şeyin lekeleri görmenizi sağlayacağı kesin.

Haber: Andrew J. Hawkins
Haber kaynağı: http://www.theverge.com/2016/12/5/13846396/lexus-led-lit-is-colors-dua-lipa-vevo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir