Close

06/04/2015

Complexe Desjardins’e özel dinamik aydınlatma tasarımı

Lightemotion-1Lightemotion, yeni “özel aydınlatma tasarımı şeması” ile Montreal’in şehir merkezine imzasını attı.
Complexe Desjardins’teki tesisler ekibi ile yakın bir şekilde çalışarak Lightemotion; Montreal’in yaklaşık 372.000 metre karelik en büyük alanına yeni bir nefes getirdi.

Lightemotion-2Lightemotion, bu projeyi hayata geçirmek üzere, işveren tarafından daha sıcak, dinamik ve programlanabilir yeni bir aydınlatma şeması yaratmak üzere seçildi. Bu aydınlatma şeması aynı zamanda ısıyı azaltacak, maliyetleri düşürecek ve ziyaretçilerin kompleksin içine girmesi için çağrıda bulunacaktı. İşveren için tasarımın en önemli özelliklerinden bir tanesi mekânda gün içinde zamana, mevsimlere ve aktivitelere göre dinamik-programlanabilir aydınlatma efektleri yaratabiliyor olmasıydı. Çevresel sürdürülebilirlik de, hidro-tüketim, soğutma ve bakım masraflarını azaltmak açısından, bu aydınlatma programı çerçevesinde bir diğer parametreyi oluşturuyordu.

Lightemotion’ın kurucusu ve başkanı François Roupinian projeleri hakkında şu açıklamalarda bulunuyor: “Biz oldukça geniş kapsamlı bir araştırma ve modelleme programı üstlendik. Bu program kapsamında var olan ışıklar özel tasarım armatürlerle değiştirilecekti. Bu yüzden iki yönlü 140W LED armatürler üzerine düşündük. Bu armatürler eşsiz elmas tavan süslemelerini ortaya çıkaracaktı. Güçlü Downlight’lar sayesinde de tüm alışveriş merkezi aydınlanacak, alana gerekli olan doku ve nüans sağlanacaktı. Bu aydınlatma sistemi sadece daha sıcak bir ortam sağlamakla kalmadı aynı zamanda %67 oranında ekonomik fayda da yarattı. Üstelik yer seviyesinde daha önceki aydınlatmalara oranla üç kat daha fazla ışık yoğunluğu sağladı.”

Lightemotion-3
Özel Aydınlatma Çözümü:
Hem ılımlı hem de dinamik bir aydınlatma ambiyansı yaratmak için Lightemotion iki yönlü LED aydınlatma armatürü üzerine düşündü. Bu proje için armatürleri Lumenpulse firması geliştirdi. İki ögeden oluşan, bu oldukça yeni armatür, renkli ışığı hem yukarıya yönlendiriyor hem de duvar boyunca aşağıya doğru da yönlendiriyor.

Her tavan süslemesine bu bu armatürlerden birini yerleştirerek Lightemotion, merkezin tonozlarını kaplayan renkli bir yol efekti üreten son derece ince kromatik bir nüans yaratılmasını olanaklı hale getirdi. Dışarıda ise tenteler binanın her iki girişini de kaplıyor ve aydınlatma sistemi sayesinde yere kromatik bir atmosfer yansıtılıyor. Böylelikle kompleksin girişinde ziyaretçileri içeriye davet eden bir hava oluşuyor. Downlight’lar eski armatürlere göre dört kat daha fazla lux seviyesi sağlıyor.

Kent Saati: Bu mekân hem etkinlik hem de alışveriş merkezi olduğu için yeni armatürlerin geniş oranda görsel seçenekleri olması zorunluydu. Gün içindeki aktivite ve zaman göz önünde bulundurularak yapılan çalışmalardan sonra “Kent Saati” konsepti geliştirildi. Bu konsept, renklere, tonlara, ışık yoğunluğuna ve renk derecesine adapte olabilen programlanabilir DMX sistemi kullanıyor. Örneğin sabahları enerjik dinamik beyaz şema insanların güne başlamalarına yardımcı oluyor.

Öğle zamanının “acelesi” için ise “ışık terapisi” etkisi adına daha sıcak tonlar devreye giriyor. Özellikle karanlık kış aylarında bu etki işe yarıyor. Geceleri, rahatlatıcı bir ambiyans yaratmak için, mavi ve yeşilin koyu tonları tercih edilmiş. Özel yapım armatürler binanın tüm girişlerinde de kullanılmış. İçeride kullanılanla aynı tasarım disiplini ve teknolojisi dışarı alanda da uygulanmış. Girişlerde kullanılan aydınlatma sistemi kaldırımları ışıklandırıyor ve kromatik, renkli bir atmosfer yaratıyor.

Çevresel Yönetim: Bu aydınlatma tasarımı Complexe Desjardins’te günlük bir gösteriden çok daha fazlasını sunuyor. Geleneksel 400W aydınlatma armatürlerine göre çok daha fazla enerji etkili bir çözüm yaratıyor. Her biri sadece 132W harcayan yeni armatürler enerji tüketimini %67 oranında azaltıyor. Ayrıca foto-elektrik hücrelerle donatıldıklarından ışık yoğunluğuna ve enerji tüketimine otomatik olarak uyum sağlayabiliyorlar.

Daha fazla bilgi için: www.lightemotion.ca/projects
Haber kaynağı: http://v2com newswire.com/en/newsroom/press-kits/621-20/a-dynamic-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir