Close

30/04/2019

Sunlife Binası, Montreal – Kanada

Sunlife Binası’nın 100. yıldönümü şerefine dış cephesi aydınlatılıyor.

Montreal’in en önemli şehir meydanlarından biri olan Dorchester Meydanı’na bakan 26 katlı bina, elli yıldan daha fazla bir süre boyunca Britanya İmparatorluğu’nun en büyük binasıydı.

Güneşin doğuşu metaforunu canlandıran ve Expo 67’den bu yana kullanılagelen mevcut clarion ses sisteminden faydalanan aydınlatma tasarımı, çok sayıda akustik eşlikle uyum içinde binanın zemininden tepesine doğru dinamik bir şekilde yükseliyor. Binanın algılanan yüksekliğini artırmak amacıyla, tasarım, ana cephenin gömme sütunları ve ön galerinin bağımsız iyonik sütunları ile 17. katın balkonları gibi dikey unsurları vurguluyor.

Gerçekleştirilen çok sayıda maketten sonra, binanın granit cephe kaplamasına uyumlu olması için 3500K renk sıcaklığı özel olarak seçildi.

Binanın tarihsel değeri nedeniyle, yeni armatür seçkisinin belirli bir estetik, yapıyı bozmayan bir kurulum ve minimum bakım gerektirmesine ihtiyaç vardı. Işık kirliliğinin önüne geçmek, bina dahilinde (kiracıların ofislerinde) parlamayı en aza indirmek hedeflendi. Kış boyunca devam edip tamamlanan kurulum, armatür testleri ve maket gerektirdiğinden dolayı karmaşık bir yapıya sahipti.

Ekipmanın mevcut yapıya entegrasyonunda ortaya çıkan zorluklara ek olarak, yeni kumanda ve elektrik dağıtım ağı, mevcut damarlar ve dikey şaftların içinden çekildi. Belirlenen DMX kumanda sistemi, sekansların oluşturulmasına olanak tanıyıp binanın mevcut bakım kumandasıyla iletişim kuruyor. Yeni aydınlatma sistemi, armatür sayısı ve kapsamı artmış olsa bile eski ekipmana göre %25 enerji tasarrufu sağlıyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Bentall Kennedy, SunLife Financial, Groupe Mach

Mimari: Paule Boutin architecte, Riopel Architects

Mühendis: exp

Diğer danışmanlar: GO Multimedia

Elektrik: SIP

Fotoğraf: Paul Poirier

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting/cs-design-illuminate-the-sunlife-building/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir