Close

15/05/2019

Taipei 101 Tower, Taipei – Tayvan

Bir zamanlar dünyanın en yüksek binası olan Taipei 101 Tower; Taipei, Tayvan’da bulunan ve 300 metreden fazla yüksekliğe sahip ikonik bir şehir simgesi.

2005 yılında, Yeni Yıl Havai Fişek Gösterisi, “bir havai fişek gösterisine ev sahipliği yapan dünyadaki ilk süper yüksek gökdelen”den gerçekleştirildiğinde uluslararası ilgi odağı olmuştu. 2016’nın Yeni Yıl kutlamasında ise ışık gösterisi ve yeni yıl geri sayımı, yeni aydınlatma kullanılarak geliştirilmişti. Bu aydınlatma gösterisi, ilk kez havai fişek gösterisi ile koordine edilmiş ve izleyiciler için göz kamaştırıcı bir sunum olmuştu.

Taipei 101’in Aydınlatma tasarımcısı Uno Lai, “Işık gösterisinin en zorlu yanı, ses ve aydınlatmayı sistemle bütünleştirmekti,” diyor. “Taipei 101’de kullanılan teknoloji şu anda Avrupa ya da Amerika’daki binalarda görülebilecek her şeyi aşıyor. ”

Philips Aydınlatma binanın 97. ile 100. katları arasındaki cephesini 10.000’den fazla tek tek kontrol edilebilir ışık noktasından oluşan bir Color Kinetics LED aydınlatma ekranı ile dönüştürdü. Dünyanın en yüksek “dinamik duvar aydınlatma ekranı”, Taipei 101’in tepesini canlı renklere boyuyor ve büyük bir tost makinesinden daha az elektrik kullanıyor.

Projeye katılanlar:

Aydınlatma tasarımı: Unolai Design / 十 聿 照明

LED aydınlatma: Color Kinetics

Video: KyleYu Photo Studio

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting/dazzling-lighting-renovation-for-taipei-101-tower-by-unolai-design/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir