Close

02 May 2019

Indemann Kulesi, Almanya

Tetris severler için… Lucherberg’in “Indemann” manzara kulesi

Indemann görülmeye değer. Inden yönetimi, kasabaya daha fazla turist çekmek için eski bir yeraltı madeninin bulunduğu alana bir manzara kulesi inşa etti. Mimarlar bu çalışma için rus bilgisayar oyunundan ilham aldı. Toplam 280 ton çelikten oluşan 20.000 parça 36 metre yüksekliğinde bir tetris figürüne benzetilerek inşa edildi. Kuleye “Indemann” (Inde adamı) adı verildi.

1470 metrekare yüzeyli “çelik adam”, üzerine monte edilen 40.000 LED’li bir çelik iskelet yapıdan oluşuyor. Inden Belediyesi özel günlerde bu yapıyı çeşitli ilginç biçim ve renklere büründürüyor. Kule çok uzaktan hemen farkediliyor. Ayrıca ziyaretçiler 192 basamak ile kulenin tepesine tırmanabiliyor. Ayrıca bir asansörü de var. Yukarı çıkan ziyaretçiler Westfalya eyaletinin güzelliklerini yukarıdan izleyebiliyor.

Projeye katılanlar:

Mimari: Maurer United Architects

Aydınlatma tasarımı: Ag4 Media Facade

Fotoğraflar: Ag4 Media Facade GmbH & GKD – Gebrüder Kufferath AG

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *