Close

22/12/2014

Amsterdam İstasyonu’nda gökkuşağından bir enstelasyon

Rainbow-Station1Alman tasarımcı Daan Roosegaarde, yepyeni bir projeksiyon lensi geliştirdi. Bu lens; Amsterdam Merkez İstasyonu’nda, kavisli ark şeklindeki bölümde ışığı bir bir gökkuşağına dönüştürüyor.
Gökkuşağı İstasyonu isimli çalışma, 1889 yılında mimar Pierre Cuypers tarafından tasarlanmış istasyonun doğu bölümünde görülebiliyor.

Rainbow-Station2Renkli desenler, istasyonun çatı arklarındaki pencere bölümünün içine tam olarak uyuyor

Cam üzerine yansıtılan enstelasyon, istasyonun hem içinden hem de dışından görülebiliyor. Gökkuşağı, yıl boyunca her gün batımından sonra bir saat içinde kısa bir sürelğine belirecek.

Rainbow-Station3Proje istasyon sakinlerinin, yolcularının ve oradan geçen kişilerin (ki bu rakamın yaklaşık olarak her yıl 50 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor) yolculuklarına “maceralarına” bir renk katmak için tasarlandı.

Rainbow-Station4Roosegaarde proje hakkında şöyle konuşuyor: “İstasyon yolculuk edenler için eşsiz bir mekân ve bilgisayardan indiremeyeceğiniz bir deneyim yaratıyor.”

Rainbow-Station5Roosegaarde, gökkuşağı etkisini yaratacak projektörü geliştirmek için Leiden Üniversitesi’nin bilim adamlarıyla çalıştı. Bu projektör, sıvı kristal lenslerle, ışığı renklerin spektrumunda etkili bir şekilde çözüyor.

Rainbow-Station6Katı maddenin ince partikülleri sıvının çok ince birer katmanın içinde asılmış durumda. Çalıştırıldığında sıvının kristal formunu değiştiriyor ve ışığın kırılma şeklini etkiliyor.

Rainbow-Station7Leiden Observatory’den Frans Snik projeyle ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “Öteki gezegenler için yaptığımız araştırmalarda geliştirdiğimiz yeni sıvı kristal teknolojisi sayesinde Gökkuşağı İstasyonu 45 metre genişliğindeki tarihi istasyon çatısının şeklini tamamen alabildi.”

Rainbow-Station81997 yılından beri yenilemeler yapan Amsterdam Merkezi Tren İstasyonu’nun bu yıl aynı zamanda 125. yıl dönümü. Sanatçının bu gökkuşağı çalışması da kutlamaların bir parçasını oluşturuyor. Çalışma ayrıca UNESCO’nun 2015’i ışık yılı ilan etmesi ile de örtüşüyor…

Haber kaynağı:http://www.dezeen.com/2014/12/11/daan-roosegaarde-lights-amsterdam-rainbow-station-centraal/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir