Close

24/04/2015

Tarihi su kemerinde “geceyi” değiştiren bir enstalasyon:“Stratification”

Stratification1Luci Ombre tarafından düzenlenen RGB Outdoor Light Festivali’nde gösterilen “Stratification” enstalasyonu UNESCO’nun sponsorluğunda Uluslararası Işık Yılı’nın bir parçası olarak geçici bir müdahale ile su kemerini aydınlatma fikriyle ortaya çıktı. 5 kilometrelik bir alanda gerçekleşen festivalde farklı ülkelerden 28 sanatçı tarafından yaratılan 38 enstalasyon gösterildi.

Stratification4“Stratification” (Tabakalaşma) için farklı katmanlarda aydınlatma şemaları hazırlandı ve ziyaretçilerin ellerinde tuttuğu basit bir ara yüz sayesinde enstalasyon kontrol edilebildi. Böylelikle katılımcılar, kendi tercihlerine göre, gece görünümünü istedikleri gibi değiştirebildiler. Projeye “Stratification” (Tabakalaşma) isminin veriliş nedeni; enstalasyondaki farklı katmanlardaki ışığın bu kent alanında “farklı algılamalar” yaratma olanağı sağlaması. Aynı zamanda bir katılımcı buraya geldiğinde tarihin farklı katmanlarını da okuyabildi. Eski bir Roma Su Kemeri modern ve popüler bir bölgenin içinde adeta tarihsel bir anıya dönüşmüş oldu. Projede avize gruplarının her biri sembolik ve görsel olarak vurgulanmış.Projenin diğer bölümlerinin öyküsü kısaca şöyle:

  • Su (Orijinal fonksiyonu): Mavi-yeşil ışık ve “sıvı” efekti aynalarla gerçekleşti.
  • Ev (İnsanlar eskiden, zorlu savaş sonrası dönemde, arkların altında yaşıyordu): Lamba
  • Arkiteknonik miras: (Şu anda tarihsel bir belge niteliğinde olan su kemeri): Arkitektonik aydınlatma şeması farklı renk derecelerinde ön ve iç ışıklardan oluşturuldu.
  • Park (Günümüzde bu alanın fonksiyonu): Uplight’lar ve floodlight’lar yumuşak renk tonlarıyla ağaçları ve bankları belirliyor.

Stratification3Bugün park sosyal aktiviteler için bir alan olarak kullanılmaya çalışılıyor. Farklı sivil girişimler sosyal bir aktivitör olarak bu alana sanatı entegre ediyor. Peki ışık kentsel bir alanı yeniden canlandırıp insanları bir araya getirmeye yardımcı olabilir mi? Bu enstalasyondan önce Lupercales kentsel alanlarda ışıkla ilgili 3 günlük bir atölye çalışması da düzenledi. Aslında aydınlatma manzaralarını ziyaretçilerin değiştirme olasılığı onların dikkatini kentsel çevre üzerine çekmenin bir yolu. Böylelikle nasıl bir yerde yaşamak istediklerine karar vermeleri için bir şansa da sahip oluyorlar.

Stratification6

Stratification7
Projeye künyesi:

Proje adı: Stratificazione.
Teknik destek: Philips Color Kinetics-Arkilux’un iş birliği ile
Esnek gümüş ayna: Rosco.
Festival organizasyonu: LuciOmbre Srl.
Workshop ve enstalasyon organizasyonu: Lupercales.
Fotoğraflar: Álvaro Valdecantos.

Katılımcılar:
Francesco Marella, Kein Platz, Maura Crudeli, Rossella Benevento, Chiara Scoccola, Marco DeFrancesca, Giovanna Addivinola, Gelsomina Chiota, Gianni Cigna, Giorgia Curcio, Veronica Boneva, Luca Moino, Paola D’andrea, Beatrice Tomassetti, Claudio Pesoli, Claudia Petrino, Giulia Rota, Lucia Zappacosta, Paolo Ciccone, Alice Grassi, Adriana Correa, James Douch, Patrizia Lamardo, Riccardo Frezza, Lucrezia Simonelli, Livio Spada, Pasquale Pino, Antonella Lauritano, Antonella Sciarra, Alfredi Cilenti, Andrea Cervelleri.

Haber kaynağı: http://lupercales.org/2015/04/20/08-stratificazione/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir