Close

15/08/2014

“Geceyi tekrar düşünmek”

PLDThinktheNight20-24 Ekim 2014 tarihleri arasında Yunanistan’ın Kea adasında “Rethinking the night” (Geceyi tekrar düşünmek) isimli bir atölye çalışması düzenlenecek. Çalışma, katılımcılara doğal gece ışığının kişisel görsel deneyimini sağlamanın yanı sıra yeterliliğini değerlendirme imkânı da veriyor. Ayrıca karanlık konseptli aydınlatma tasarımı fikirlerinden mevcut-yeterli gece ışığı durumlarında Düşük Aydınlatma Seviyesi teknolojilerine başvurma gibi durumlara kadar geniş bir yelpazeyi gözlemleme şansını sunuyor.

Bunların dışında atölye çalışmasının en önemli hedeflerinden biri şu anda var olan aydınlatma teknolojilerine ulaşma imkânını ve aşağıdaki üç temel teknolojiye aşina olunması fırsatını sağlamak:

  • Dinamik Aydınlatma Kontrolü
  • Karanlıkta Görülebilen Hafif Yardımcı Aydınlatma
  • Projeksiyon Haritalaması-Projeksiyon Teknikleri

Atölye çalışması gün ışığına eşit olarak gece ışığının gerçek anlamının yeniden kurulmasını ve aydınlatma uzmanlarının iddiasız doğal ışığın gece versiyonunu tekrar düşünmelerini de hedefliyor. Bu histen hareketle karşılaştırmalı Karanlık Gökyüzü Kalitesi ölçüleri de çalışmada uygulanacak ve değerlendirilecek. Çalışma için katılımcıların en az bir gün önce varmaları gerekiyor.

Çalışmanın son gününde özel bir akşam yemeği olacak. Bu yüzden dönüş biletleri bir sonraki hafta için önceden ayırtılmalı.

Atölye çalışmasını destekleyenlerin temsilcileri ise temel gece manzarasıyla ilgili konularda dersler verecek. Üç site, atölye çalışması deneyimli başkanlarının rehberliği altında, deneysel gece manzarası konseptlerini düzenlemek adına seçildi.

rethinkthenight.com

[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir