Close

11/05/2015

Santa Lucia Kilisesi’nde gökkuşağından bir enstalasyon

PLDGokkusagiPeter Erskine’in 400 yıllık eski bir İspanyol kilisesi için tasarladığı gün ışığından yapılan enstalasyon çalışması dünyanın dönüşünden ilham alıyor. “The Ectsasy of Santa Lucia” isimli çalışmada; kilisenin içinde Erskine’in üç adet özel tasarım, lazer-kesim, düz prizmaları kullanılıyor.

Zaman atlamalı fotoğraflar, tıpkı dünyanın dönüşü gibi, çalışmanın duvarlarda, tavanda nasıl kaydığını şeklinin, renginin ve yoğunluğunun nasıl değiştiğini ortaya çıkarıyor.

Peter Erskine 1989’da; Secrets of the Sun: Millennial Meditations (S.O.S.) (Güneşin Sırları: Milenyum Meditasyonları) ismini verdiği etkileyici bir güneş sanatı çalışması yarattı. S.O.S. ise güneşin güzelliği ve tehlikeleriyle ilgiliydi: Gökkuşağının güzelliği, global ısınma korkuları, ozon delinmesi ve türlerin kitlesel yok oluşu. Sanatçının Pure Light isimli bir diğer çalışması Global Ekoloji alanında en kompleks olan yaratımlarından. Erskine’in enstalasyonlarında kullandığı bize hayat veren “güneş”; hem çalışmaların ana teması hem enerji kaynağı hem de bir sanat aracı.

1990 yılında Secrets of the Sun ismi, Erskine’in Venice, Kaliforniya’daki stüdyosuna müze direktörlerinin ve küratörlerin akın etmesini sağladı. Bunu takiben 1991 yılında New York sanat Müzesi’nde Projects Room için bir enstalasyon yaratması istendi. 1992 yılında ise 2000 yıllık eski Romanya Forumu binaları için S.O.S uluslararası sergi turu açıldı. Sanatçının Güneş Spektrumlu Çevresel Sanatı global medyada geniş yer aldı. Televizyonlar, radyolar ve gazetelerde yankı uyandıran çalışmaları 150’den fazla ülkenin basınında yer buldu.

Erskine beş ülkede 25 halka açık projede, mühendisler, mimarlar, tren yolları, hükümetler ve sanat ajanslarıyla birlikte iş birliği yaptı, başarılı çalışmalar gerçekleştirdi. Sanatçıya göre tüm bu takım oyuncuları başarılı bir halk sanatı için geliştirilen anlatıda önemli bir role sahip.

http://erskinesolarart.net

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/the-ecstasy-of-santa-lucia-solar-rainbow-art-by-peter-erskine/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir