Close

23/06/2014

ST Moritz Kilisesi Projesi

PLDIALDChurch131. IALD ödülleri kapsamında ST Moritz Church projesi, Meziyet (Merit) ödülünü almaya hak kazanan adaylardan biri oldu.

Mimarın minimal tasarım kültürüne duyduğumuz saygıyla beraber, projede tasarım ekibi avizelerin manzaradan gizlenmesi ve ışığın tek başına konuşması için işe koyulmuş. 260 mm’lik havalandırma delikleri boyunca, derine gömülmüş 250W’lık metal halide çizgili cam gergili dar-direk (narrow-beam spotlights) spot aydınlatmaları, kilisenin orta bölümünün temel aydınlatmasını sağlıyor.

PLDIALDChurch4Jüri üyelerinden biri proje hakkında şöyle konuşuyor: “Aydınlatma tasarımı hardware’in görünümünü minimize etmek için mimari entegrasyonu kullanıyor. Şapelin dinle ilgili açılarının tümünü pekiştirerek kavramsallaştırmak için aydınlatma kontrolleri; aydınlatma sisteminin gün ışığının temiz serinliği ile örtüşmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda, ikonlara ve sunaklara odaklanarak uygun bir parlaklık dengesi sunarken, sıcaklık ve yakınlık gece kalabalığı ile ilişkilendiriliyor.”

Beyaz dinamik bir şema kullanarak tasarım ekibi neredeyse kilisedeki tüm avizelerin, 2700K ile 4000K arası değişen değerlerle, sıcak ışıktan doğal beyaz ışığa dönüşmelerini sağladı. Doğal beyaz ışık gündüz kullanılırken sıcak beyaz ışık akşam kalabalığı boyunca baskın oluyor. Projenin kontrol sistemi 30’un üzerinde programlanmış şemayı kapsıyor.

ST MORITZ CHURCH
AUGSBURG, ALMANYA

Projeye Katılanlar:

Aydınlatma Tasarımı:

Douglas James
Admir Jukanovic
Eszter Hanzseros
Raquel Meseguer

Mindseye

Mimari:

John Pawson Architects

Fotoğraf:

© Marcus Schröther

 


Haber Kaynağı:
http://ialdawards2014.conferencespot.org/awards-at-a-glance/008-st-moritz-church-1.1128851

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir