Close

04/06/2016

Kırıkkale Merkez Nur Camii Projesi

Kirikkale133. Uluslararası IALD ödülleri kapsamında kazanan 17 projeden biri de Türkiye’den oldu. Kırıkkale Merkez Nur Camii, aydınlatma tasarımı açısından “Merit” (Meziyet) ödülüne layık görüldü. Aydınlatma tasarımının Zeve tarafından yapıldığı projede ödülü bizzat firma sahibi Ayrım Yaser Talu aldı.

Bu şatafatlı cami için dizayn yaklaşımı mekânın ruhani kimliğini vurgulamak ve Kırıkkale şehri için bir ikon yaratmaktı. Zeve’deki tasarımcılar kullandıkları aydınlatma uygulamaları, mimari ögeleri vurgulamaları, yüzeyleri-materyalleri mümkün olan her yerde farklılaştırmalarıyla yapıyı yükseltmek ve tanımlamak istiyordu.

Osmanlı mimarisinden ilham alınarak gerçekleşen proje; ana kubbe, dört tane orta kubbe, beş giriş kubbesi ve dört tane üçlü balkon minaresi içeriyor. Renk sıcaklıkları, aşağıdan yukarıya bu kompleks yüzeyler arasında iyi bir derecelenme yaratmak için seçilmiş. Ana kubbe 4000K olarak aydınlatılırken; giriş kubbeleri ve taşıyıcı kolonlara 3000K veriliyor. 2700K’lık spotlar camiye mistik bir görünüm ekliyor ve yapı boyunca birçok noktada kontrasta olanak tanıyor, hilallerin üzerinde parıltılar, gölgeler yaratıyor.

Jüri üyelerinden biri projeyle ilgili şu yorumlarda bulunuyor: “Dışarısı için adeta ‘yeterli ışık’ uygulaması var. Ayrıca sıcak ve soğuk beyaz ışık kullanımı cephe ögelerinin karakterini tamamlıyor.”

Işık ve gölge binaya form ve tanımlama veriyor. Yarı-kubbeler karanlıkta bırakılırken, alttaki desenli pencereler aydınlatılıyor. Büyük pencereler dar parlaklıklar kullanılarak tanımlanmış ve pencereler arasında keskin karanlık yüzeyler yaratıyor. Aydınlatılmış yüzeylerdeki uyumu garantilemek için çeşitli optikler ve farklı vat miktarları kullanılmış. Her balkonun altındaki aydınlatma seviyelerinin dahi aynı olması hedeflenmiş.

Bir diğer jüri üyesinin proje hakkındaki görüşleri ise şöyle: “Caminin üç boyutluluğunun güzel, duyarlı modellemesi; mimari formu yükselten bir aydınlatma çözümüne olanak sağlıyor. Ayrıca renk sıcaklığı konusunda üzerine titizlikle düşünülmüş ve başarılı olmuş bir yaklaşımı da gösteriyor.

Mimaride gün ışığı görünümünü korumak için ürünler yüzeylerin rengine boyanmış ve mümkün olan her yerde nişlerin içine, saksıların arkasına yerleştirilmiş.

Enerji tüketimi LED aydınlatmalar ve farklı zamanlarda başvurulabilinen aydınlatma senaryoları sayesinde minimize edilmiş. Işık akşamları değişiyor, enerji tasarrufu sağlıyor ve gece gökyüzü görüntüsü sağlıyor. Güzel, duyarlı bir denge.

Projeye katılanlar:

KIRIKKALE MERKEZ NUR CAMİİ
KIRIKKALE, TÜRKİYE

TASARIM:
Ayrım Yaser Talu
Zeve Mühendislik ve Aydınlatma San. Tic. Ltd. Sti.

MİMARİ:
Necip Dinç

3-D GÖRSELLEŞTİRME SANATÇISI:
Kenan Akifoğlu

DANIŞMAN:
Rahmi Çelik

FOTOĞRAF:
© İdris Ekinci


Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/kirikkale-merkez-nur-mosque-1.3060410#tab_0=1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir